فرمانده تمام نیرو‌های آمریکایی مستقر در خاورمیانه در مصاحبه‌ای گفت، نمی‌داند که چطور جو بایدن قرار است اوضاع را در خصوص عربستان تغییر دهد.

کد خبر: ۸۱۴۹۲
۱۴:۴۸ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

با وجودی که محمدجواد ظریف تا کنون تمایلی به حضضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نشان نداده، ولی تعداد زیادی از افراد و احزاب اصلاح‌طلب اعلام کرده اند که ظریف می‌تواند گزینه نهایی جبهه اصلاحات...
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.

اظهار بی اطلاعی فرمانده سنتکام از رویکرد سیاسی بایدن در برابر ریاض

 

دیدارنیوز ـ جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا به ایجاد تغییر قابل توجه در روابط با عربستان وعده داده بود. او متعهد شد تا ریاض را بابت قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و کشتار غیرنظامیان در یمن پاسخگو کند.

دولت بایدن از زمان روی کار آمدن در بیستم ژانویه، فروش تسلیحاتی به آل سعود به ویژه مهمات هدفمندی که منتقدان تاکید دارند در یمن مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، متوقف کرده است. اما مقام‌ها می‌گویند که بسیاری از قرارداد‌ها در نهایت اجرایی می‌شوند. در شبه جزیره عربستان، ارتش آمریکا همچنان روی کمک به ریاض در حفاظت از اراضی‌اش مقابل حملات و تقویت توانایی ارتش آمریکا برای مقابله با برخی کشور‌ها تمرکز دارد.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ستاد مرکزی فرماندهی آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) در مصاحبه با دیفنس وان گفت: حوزه من رابطه نظامی – نظامی است. جدای از اینکه چه اتفاقی ممکن است در سطح سیاسی رخ دهد، ما برای حفظ آن تلاش می‌کنیم. ارتش در خدمت سیاست است، بنابراین ما می‌خواهیم کاملاً پاسخگوی هر سیاستی باشیم که در اینجا تنظیم شود.

اما مک‌کنزی تاکید کرد: ما هنوز دقیقا نمی‌دانیم که رویکرد سیاسی دولت بایدن در قبال ریاض چطور خواهد بود. گمان می‌کنم دولت بایدن قصد دارد آن را مورد ارزیابی قرار دهد، اما این کار یک شبه اتفاق نمی‌افتد. انجام آن مدتی زمان می‌برد.

به گفته برخی از مقام‌های کنونی و سابق آشنا به این منطقه، ادامه شراکت امنیتی گسترده هم تایید اهمیت استراتژیک ریاض برای ایالات متحده است و هم مناقشه سیاسی میان این دو کشور. کمپین سعودی‌ها در یمن، چالشی پیچیده برای دولت جدید آمریکاست.

ژنرال مک‌کنزی و دیگران مدعی هستند که عربستان برای پایان دادن به این درگیری تمایل دارد، اما حوثی‌ها برای توافق آمادگی ندارند. او گفت: بخشی از علت این است که آن‌ها در حال به دست آوردن پیروزی‌هایی در میدان نبرد هستند و بخش‌هایی را در شمال یمن به دست گرفتند. درک مقاصد آن‌ها دشوار است. گاهی اوقات زمانی که شما به چنین موفقیت‌هایی می‌رسید، این حس را پیدا می‌کنید که پیش رفتن به پای میز مذاکره، اندکی موفقیت بیشتر به دست آورید. این بسیار خطرناک است، زیرا غرور و تکبر یک عنصر ناراحت کننده در این نوع مذاکرات است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: