کد خبر: ۸۱۴۴۹
۱۰:۰۵ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

بررسی لوایج مرتبط با FATF تا فروردین ۱۴۰۰ به تعویق افتاد. اعلام این خبر کافی بود تا بازار‌ها نسبت به آن واکنش منفی نشان دهند. به نظر کش‌مکش‌های سیاست داخلی و خارجی هر روز بیشتر اقتصاد ایران را...

اثربخشی واکسن چین بر کروناویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی

 

دیدارنیوز ـ محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین اظهار داشتند: واکسن کروناویروس سینوفارم می‌تواند گونه‌ای از این ویروس را که اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شده، غیرفعال سازد.

مطالعه انجام گرفته به صورت آنلاین و پیش چاپ منتشر شده، به این معنی که مورد بررسی قرار نگرفته است و جزئیات کمی را شامل می‌شود.

واکسن سینوفارم که به گفته مدیران این شرکت به ۱۰ میلیون نفر در سراسر چین تزریق شده، یک واکسن ویروس "زنده" است به این معنی که از ویروس کامل و غیرفعال تهیه شده و بنابراین نمی‌تواند باعث بیماری شود.

در این بررسی تیمی از محققان ۱۲ نمونه گرفته شده از افرادی که واکسن سینوفارم و ۱۲ نمونه از داوطلبانی که واکسن تجربی را دریافت کرده بودند در برابر گونه‌ای از ویروس آزمایش کردند. آنان اظهار داشتند که هر دو واکسن موجب تولید آنتی بادی کافی برای خنثی سازی ویروس و غلبه بر جهش ویروس شده اند.

محققان اعلام کردند: این داده‌ها نشان می‌دهد که گونه کروناویروس از مصونیت ایجاد شده ناشی از واکسن‌هایی که کل ویروس یا RBD را هدف قرار می‌دهند، رهایی نخواهد یافت.

ویروس ساختاری به نام حوزه اتصال گیرنده یا RBD دارد که از آن برای اتصال به سلول‌ها و آلوده ساختن آن‌ها استفاده می‌کند. RBD قسمت جهش یافته گونه جدید است که آن را از نوع اصلی متفاوت می‌کند.

به نقل از شبکه خبری سی ان ان، بسیاری از واکسن‌های کروناویروس از جمله واکسن‌های ساخته شده شرکت‌های فایزر و مدرنا به طور خاص RBD را هدف قرار می‌دهند، اما واکسن ویروس زنده مانند سینوفارم کمتر شناخته شده است.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: