سخنگوی دولت گفت: این انقلاب {انقلاب اسلامی ایران} ماهیت فرهنگی داشت و بر اساس روح فرهنگی جامعه بود و به نظرم کاملاً در چارچوب‌های علمی رخ داد و قابل قیاس با انقلاب‌های دیگر نیست.

کد خبر: ۸۱۱۵۱
۰۸:۴۰ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

تعویق بررسی FATF و ناامیدی بازار‌ها

بررسی لوایج مرتبط با FATF تا فروردین ۱۴۰۰ به تعویق افتاد. اعلام این خبر کافی بود تا بازار‌ها نسبت به آن واکنش منفی نشان دهند. به نظر کش‌مکش‌های سیاست داخلی و خارجی هر روز بیشتر اقتصاد ایران را...
دیدارنیوز - علی ربیعی با حضور در برنامه «به وقت ایران» اظهار کرد: چهار دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد و بعد از چهل سالگی با توجه به تغییرات نسل، همچنان این رویداد جریان دارد و یکی از علل اصلی که امروز انقلاب جریان دارد، جمهوریتی است که ایجاد شد و با وجود همه گلایه‌ها و نواقصی که ممکن است داشته باشد اما صندوق‌های رأی از عوامل تعیین‌کننده در تصمیم‌گیری نسل‌های ما بوده است.

وی ادامه داد: انقلاب‌ها ساخته نمی‌شوند بلکه انقلاب، یک فرایند اجتماعی است. انقلاب اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبود اما متأسفانه امروز پیرامون انقلاب نظریات چندوجهی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: نظریه‌پردازان بسیاری درباره انقلاب اسلامی صحبت کرده‌اند و قدر مسلم، انقلاب یک پدیده اجتماعی بوده است. برخی شبکه‌های فارسی‌زبان در این‌باره دست به جعل تاریخ می‌زنند درحالی‌که انقلاب ما چندوجهی و البته ماهیت آن فرهنگی بود.

ربیعی با بیان این‌که برخی می‌گویند در انقلاب آدم کم کشته شده یا انقلاب مسلحانه نبوده پس نمی‌توان آن را به معنای واقعی انقلاب دانست، اظهار کرد: این انقلاب ماهیت فرهنگی داشت و بر اساس روح فرهنگی جامعه بود و به نظرم کاملاً در چارچوب‌های علمی رخ داد و قابل قیاس با انقلاب‌های دیگر نیست. البته موانع زیادی داریم و خیلی گله‌ها را شنیدیم اما اگر به همین انتخابات مجلس نگاه کنید، می‌بینید یک معلم از انتهای یک روستا به نمایندگی مجلس می‌رسد.

ربیعی با بیان این‌که شبکه‌های فارسی زبان با اسناد و اطلاعاتی که از صداوسیما بردند، این پرسش را مطرح می‌کنند که ماهیت انقلاب چه بود، گفت: ما می‌توانیم امروز از دستاوردهای انقلاب به راحتی حرف بزنیم. نگرانی همه انقلاب‌ها این است که به مناسبات گذشته برگردند. ما هم این دغدغه را داریم اما هیچ چیزی مانند تولید دانش نمی‌تواند دستاوردها را عمیق‌تر کند و در این بخش دستاوردها کم نبوده است. ما با انقلاب ملت و دولت را ساختیم و یک نظام موروثی را جابه‌جا کردیم.

وی با بیان این‌که ما امروز جمهوریت داریم و گرایش کلی جامعه از دل همین صندوق‌های رأی بیرون آمده است، گفت: ما در زیرساخت‌ها خوب کار کردیم. من کارگر کارخانه بودم که وزیر کار شدم. ما پروژه‌های پرافتخاری را اجرا کردیم و پس از انقلاب به سمت عدالت رفتیم. ما شاید نتوانستیم زیرساخت‌ها را به معیشت وصل کنیم اما بدانیم که جنگ برای خفه کردن انرژی انقلاب بود ولی ما الگویی در منطقه شدیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد:  پیش از انقلاب ۱۵۴ هزار دانشجو داشتیم امروز بیش از ۴ میلیون دانشجو داریم. پژوهش‌های ما  در ۲۰ سال اخیر ۵۰ برابر شده است. زیر با انبوه پژوهش‌های ما، موتور حرکت جامعه باید تکان بخورد. ما باید دانش تولید کنیم و به نظریات جدید برسیم تا تداوم داشته باشیم.

وی افزود: امروز ۵۰ پارک بزرگ فناوری داریم و در شاخص توسعه انسانی لب مرز کشورهای توسعه‌یافته هستیم. این در حالی است که تحریم و جنگ داشتیم و زنان ما به جایگاه‌های قابل‌توجهی پس از انقلاب رسیدند. تمرکز ما امروز بر ترک تحصیل است. در مهارت آموزی نیز کارهای بسیار خوبی انجام شده است. باید از کودکی و در مدارس به مسئله مهارت‌آموزی توجه کنیم.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: