دو مستند ایرانی «کودتای ۵۳» و «هنر در خطر زندگی کردن» برای رقابت در شاخه بهترین فیلم مستند نودوسومین دوره جوایز اسکار چراغ سبز گرفتند.

کد خبر: ۸۱۰۲۰
۱۳:۴۹ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

مطلب حاضر نگاهی دارد به نقشی که صنعت گردشگری می‌تواند در حل برخی از مشکلات سیستان و بلوچستان داشته باشد. البته گردشگری حلال تمام مشکلات این استان نیست اما مکمل اقدامات زیربنایی دیگر است.

ورود دو مستند ایرانی به ماراتن اسکار

 

دیدارنیوز ـ به گزارش روز شنبه وبسایت رسمی آکادمی اسکار، مستند کودتای ۵۳ ساخته تقی امیرانی و هنر در خطر زندگی کردن به کارگردانی مینا کشاورز به نمایندگی از سینمای ایران، واجد شرایط رقابت برای اسکار بهترین فیلم مستند شناخته شدند.

مستند ۱۱۹ دقیقه‌ایِ کودتای ۵۳ تلاش دارد تا زوایای ناگفته‌ای از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که به سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق منجر شد را مطرح کند؛ دست‌های پشت‌پرده‌ای که بر نقش مشترک و موثر انگلیس و آمریکا تأکید می‌کند.

مستند هنر در خطر زندگی کردن نیز محصول مشترک ایران و آلمان است و به مقوله خشونت خانگی می‌پردازد. این فیلم اولین بار در جشنواره شفیلد انگلیس به نمایش درآمد و چندی پیش موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین المللی فیلم پوسان شد.

در فهرستی که متولیان اسکار از مستند‌های واجدشرایط برای رقابت در نودوسومین دوره از این جوایز معتبر سینمایی منتشر کرده‌اند، نام مستند مخالف به کارگردانی برایان فوگل که ماجرای قتل بی‌رحمانی جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی به دست مزدوران این رژیم را روایت می‌کند، نیز به چشم می‌خورد. من گرتا هستم درباره زندگی گرتا تونبرگ فعال جوان زیست‌محیطی و مستند شدن براساس کتابی به همین نام از میشل اوباما، بانوی اول اسبق آمریکا، نیز در این فهرست پنج‌صفحه‌ای حضور دارند.

فهرست نامزد‌های نهایی نودوسومین دوره جوایز اسکار ۱۵ مارس (۲۵ اسفند ۹۹) اعلام می‌شود و مراسم اهدای جوایز با هشت هفته تاخیر به ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: