روزنامه «۲۶ سپتامبر» یمن نوشت: رهبران عرب سعی می‌کنند با تغییر سیاست‌های کاخ سفید همگام باشند، بنابراین با آمدن «جو بایدن»، سیاست پایتخت‌های عربی نیز تغییر خواهد کرد، زیرا این کشور‌ها مطیع واشنگتن هستند.

کد خبر: ۸۰۴۳۸
۱۳:۲۰ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

تورم هولناک ۱۳۹۹ و امید‌ها به ۱۴۰۰

تورم هولناک ۱۳۹۹ و امید‌ها به ۱۴۰۰

تورم نقطه‌ای و ماهانه بهمن تکان دهنده بود. شاهد فوران تورمی، صف‌های پرتعداد برای خرید اقلام اساسی است. با این حال برخی از سناریو‌های احتمالی ۱۴۰۰ می‌گوید می‌توان به تعدیل تورم امیدوار بود.

روزنامه یمنی: کشور‌های عربی مطیع کاخ سفید هستند

 

دیدارنیوز ـ این روزنامه روز پنجشنبه در گزارشی با اشاره به تغییر دولت در ایالات متحده آمریکا اضافه کرد: برخی ممکن است بپرسند که آشتی خلیج فارس به ویژه بین ریاض و دوحه چرا انجام شد و چرا اعلام شد که روابط بین قاهره و دوحه از سر گرفته شده است و چرا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی تحرکات و حضور خود را کاهش داده و چرا او برای ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت تلاش می‌کند.
 

۲۶ سپتامبر یمن افزود: این همان روشی است که رهبران عرب سعی می‌کنند با تغییر سیاست‌های کاخ سفید همگام باشند، بنابر این همزمان با آمدن بایدن رئیس جمهور آمریکا، سیاست‌ها در پایتخت کشور‌های عربی نیز باید تغییر کند تا با سیاست‌های کاخ سفید همگرا و همسان باشد. پس اگر سیاست کاخ سفید تفرقه در بین اعراب باشد، در بین کشور‌های عربی باید اختلاف نظر وجود داشته باشد و اگر سیاست واشنگتن همگرایی اعراب باشد، این پایتخت‌ها (کشور‌های عربی) باید متحد باشند، اما نه برای قدس یا فلسطین، بلکه برای کاخ سفید.

روزنامه یمنی با اشاره به روابط گسترده بن سلمان با ترامپ که کاخ سفید را ترک کرد، افزود: اکنون که بایدن آمده است [ محمد بن سلمان]با مشکل بزرگی روبرو شده، زیرا رئیس جمهوری جدید آمریکا دارای رویکرد‌هایی است که ممکن است تا حدودی مخالف رویکرد‌های بن سلمان باشد، بنابر این ولیعهد سعودی تلاش می‌کند که روابط خود را با دولت دمکرات آمریکا ارتقا بخشد و اعتماد آن‌ها را به دست آورد، به خصوص با افرادی که تهدید به بازگشایی پرونده «جمال خاشقچی» که به دستور بن سلمان کشته شد، کرده‌اند، پرونده‌ای که ترامپ از آن باج خواهی کرد و آنچه را که می‌خواست از ولیعهد سعودی گرفت.

این روزنامه در گزارش خود افزود که این پرونده خطرناک ممکن است بن سلمان را سرنگون کند، یا حداقل ممکن است که مانع دسترسی وی به موقعیت عنوان شاهی شود.

واشنگتن ممکن است خواستار به قدرت رسیدن «خالد بن سلمان» (فرزند دیگر سلمان بن عبدالعزیز) برای تصدی سمت پادشاهی در عربستان سعودی شود و این همان چیزی است که در پس پرونده خاشقچی خوانده می‌شود.

روزنامه ۲۶ سپتامبر اضافه کرد که در مورد پرونده یمن، مسلم است که بن سلمان سعی داشتف از روابط خود با ترامپ برای صدور تصمیم علیه «جنبش انصارالله» سوء استفاده کند و آمریکا پیش از تصدی بایدن، این جنبش را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد و برای این کار بهای زیادی پرداخت کرد.

حالا نیز با آمدن بایدن در هر دو صورت بن سلمان باید بهای سنگینی پرداخت کند، زیرا در صورتی که ولیعهد سعودی بخواهد در تصمیم گیری بایدن همچنان موثر باشد، باید بهای آن را بپردازد و اگر دولت بایدن همانطور که گفته بود که اکثر تصمیمات ترامپ را لغو خواهد و به سرعت در تصمیمی که برای انصارالله در نظر گرفته شده است، تجدیدنظر خواهد کرد، باز هم بن سلمان باید بهای سنگینی پرداخت کند، اما طبق روش دمکراتها.

این روزنامه با اشاره به اینکه ترامپ در چهار سال گذشته حامی برنامه‌های رژیم صهیونیستی بود، اضافه کرد: به طور کلی، به رغم اختلاف نظر زیاد دولت بایدن با ترامپ، اما آن‌ها در مورد حمایت از رژیم صهیونیستی اتفاق نظر دارند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: