یکی از یافته‌های جدید در جنوب قاهره، آرامگاه ملکه نعرت، همسر شاه تتی، اولین پادشاه از سلسله ششم فراعنه بود که از سال ۲۳۲۳ تا ۲۱۵۰ قبل از میلاد حکمرانی می‌کرد.

کد خبر: ۸۰۲۹۷
۱۶:۰۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...
 
 
دیدارنیوز ـ باستان شناسان به تازگی توانسته‌اند گنجینه‌ای شامل مجموعه‌ای از آرامگاه‌ها و تابوت‌ها و اجساد مومیایی متعلق به مصر باستان را در گورستان سقاره واقع در جنوب قاره، پایتخت مصر کشف کنند.

این خبر از سوی زاهی حواس، باستان شناس مشهور مصری و وزیر پیشین آثار باستانی این کشور اعلام شد.
 

یکی از یافته‌های جدید، آرامگاه ملکه نعرت، همسر شاه تتی، اولین پادشاه از سلسله ششم فراعنه بود که از سال ۲۳۲۳ تا ۲۱۵۰ قبل از میلاد حکمرانی می‌کرد.

باستان شناسان همچنین مکانی با بیش از ۵۰ تابوت چوبی و اجساد مومیایی شده را کشف کردند که زمان دفن آن‌ها به دوران پادشاهی جدید مصر در سال‌های ۱۵۷۰ تا ۱۰۶۹ قبل از میلادی برمی‌گشت.
 
کشف آرامگاه همسر فرعون + ویدئو

از دیگر کشفیات مهم در این منطقه، یک پاپیروس به طول ۴ متر حاوی متن‌هایی از کتاب مردگان بود.

زاهی حواس اعلام داشت که بیش از یک دهه است که کار در این منطقه باستانی ادامه دارد و کشفیات جدید نتیجه همکاری وزارت آثار باستانی مصر و مرکز زاهی حواس در کتابخانه اسکندریه مصر است.

سقاره بخشی از قبرستان بزرگ ممفیس، پایتخت مصر باستان است و اهرام معروف جیزه همچنین اهرام کوچکتر ابوصیر، دهشور و ابو رواش نیز درون این محوطه بزرگ قرار دارند.

ویرانه‌های ممفیس در دهه ۱۹۷۰ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) اضافه شد.
 
منبع: فرارو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: