بر اساس تصمیمات اخیر ستاد تنظیم بازار، ترخیص کالاهای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی از اول بهمن‌ماه منوط به اعلامیه تخصیص ارز است و همچنین از ثبت سفارش و تخصیص ارز به واردکنندگان کالای اساسی که نسبت تعهدات منقضی شده به کل تعهدات آن‌ها بیش از ۱۰ درصد باشد جلوگیری می‌شود.

کد خبر: ۸۰۲۴۸
۱۱:۲۹ - ۳۰ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

عزیزی خادم، منتظر پاس گل ظریف!

عزیزی خادم، منتظر پاس گل ظریف!

آیا دیدار عزیزی خادم و ظریف در ساختمان وزارت امور خارجه می‌تواند منجر به دریافت امتیاز میزبانی ایران برای ۴ بازی مهم تیم ملی شود؟
داستان سفرهای نوروزی؛ سفر شخصی ممنوع!

داستان سفرهای نوروزی؛ سفر شخصی ممنوع!

سفرهای نوروزی یکی از سوالات بزرگ این روزهاست. به نظر می‌رسد که ستاد ملی کرونا در پی ممنوعیت سفرهای شخصی است در عین حال امکان فعالیت محدودی را برای فعالان صنعت گردشگری فراهم ساخته است.
بایدن زودتر به برجام بازگردد
ترجمه اختصاصی دیدار از مقاله ولی نصر

بایدن زودتر به برجام بازگردد

مقاله ولی نصر در نشریه فارین افرز بر این نکته تاکید دارد که جو بایدن باید ابتکار عمل را به دست گیرد و نخستین گام را احیای برجام بردارد.
دیدارنیوز - در مصوبه جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار به تسهیلات ایجاد شده ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور اشاره و اعلام شد که از ابتدای بهمن ماه سال جاری ترخیص کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) منوط به اعلامیه تخصیص ارز است و تمام مصوبات قبلی کارگروه از جمله مصوبات ۱۱۱  و ۱۱۲ کارگروه تنظیم بازار برای ترخیص درصدی کالا بدون الزام اعلامیه تخصیص ارز بلااثر شده است.

گفتنی است که در تصمیمات یکصد و دوازدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار مقرر شده بود که در هنگام ترخیص درصدی کالاهای اساسی گروه یکم کالاهای مشمول ارز ترجیحی (روغن خام، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت)، ضمن اخذ تعهد از صاحب کالا مبنی بر پذیرش پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز در صورت تعلق به کالا و تعهد عرضه کالا با نرخ مصوب یا عرضه در سامانه‌ها بازرگاه و شبکه‌های توزیع تعیین شده کالاهای اشاره شده قابل ترخیص به صورت درصدی تا سقف ۹۰ درصد بدون الزام به ارائه کد رهگیری بانک باشد که حالا با مصوبات جدید ملغی شده است.

همچنین در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار مصوب شد در صورتی که درصد تعهد ارزی ایفا نشده مربوط به واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی (نسبت تعهدات منقضی شده به کل تعهدات) برای یک واردکننده بیش از ۱۰ درصد باشد، از هرگونه ثبت سفارش و تخصیص ارز جدید و اقدامات سیستمی بعدی مربوط به پرونده‌های جدید ثبت سفارش جلوگیری شود، البته شرکت‌های بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام کشور از شمول این بند مستثنی هستند.

همچنین در این مصوبات تاکید شده که برای موضوع مربوطه بانک مرکزی باید وب سرویس استعلام برخط درصد تعهدات ارزی ایفا شده یک بازرگان مربوط به واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار سامانه جامع تجارت قرار دهد و با توجه به اهمیت سرعت عمل در رفع ممانعت پس از رفع تعهدات ارزی، مقتضی است به روز رسانی اطلاعات رفع تعهد ارزی در سامانه های بانک مذکور به صورت برخط انجام شود تا وارد کننده پس از رفع تعهد ارزی تا نصاب تعیین شده، به علت به روز نبودن اطلاعات رفع تعهد،  با تداوم ممانعت‌ها مواجه نشود.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: