تیتر امروز

دالتون ترامبو و زندگی دشوار قربانیان سانسور
سینما با چاشنی تفکر (۱۳)

دالتون ترامبو و زندگی دشوار قربانیان سانسور

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

عقربه‌های زندگی محمدعلی حمیدی نوا، معمار برج میدان ساعت ساری در ۹۰ سالگی از حرکت ایستاد.

کد خبر: ۷۹۴۱۵
۱۲:۳۶ - ۱۷ دی ۱۳۹۹

معمار برج ساعت ساری درگذشت

 

دیدارنیوز ـ مرحوم «محمدعلی حمیدی نوا» در سال ۱۳۰۹ هم‌زمان با ساخت اولیه برج ساعت متولد شد. از ۱۳ سالگی، پس از درگذشت پدرش به بنّایی روی آورد. مسجد ابوالفضل (ع)، مسجد خیابان ملت، مسجد امام حسین (ع)، مسجد روستای گلما، مسجد روستای پاشاکلا و کارخانه شیر پاستوریزه، به دستان توانمند این معمار ساروی ساخته‌شده است.

حمیدی نوا، ساخت دوم برج ساعت ساری را از سال ۱۳۵۵ آغاز کرد و کار آن ۲ سال بعد در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید. همه کارگران ساخت برج، ساروی و حقوق روزانه آن‌ها یک تومان بوده است.

برج ساعت ساری به‌عنوان معروف‌ترین نماد شمال کشور، اولین بار در سال ۱۳۰۹ با ظاهری با ویژگی‌های معماری ایرانی و اروپایی ساخته شد. این برج در سال ۱۳۴۴ با تصمیم شهرداری تخریب شد و میدانی فوّاره‌ای جایگزین آن شد.

در سال ۱۳۵۵ سازمان فرهنگ و هنر استان و شهرداری ساری تصمیم گرفتند که مجدداً برج ساعت را با طراحی جدیدتری بسازند. با تصمیم هیئت‌امنا، معمار این پروژه محمدعلی حمیدی نوا» انتخاب شد و طرح آن نیز به تأیید رسید و پس‌ازآن عملیات ساخت مجدد برج ساعت آغاز شد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: