تیتر امروز

در هیات دولت بررسی می شود

معاونت حقوقی رئیس جمهور لایحه حق کودکان و نوجوانان لازم التعلیم بر آموزش و پرورش رایگان را تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است.

کد خبر: ۷۹۳۴۴
۱۱:۳۰ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
لایحه «حق کودکان و نوجوانان لازم التعلیم بر آموزش و پرورش رایگان»
 
دیدارنیوز - به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با الهام از آموزه ها و تعالیم دین اسلام و نیز همسو با توافقات بین­ المللی، حق بر آموزش ­و پرورش رایگان را در زمره حقوق بنیادین برای تمامی ملت ایران به رسمیت شناخته و دولت را متعهد و موظف به تأمین امکانات و وسایل لازم برای تحقق آن نموده است.

از آنجایی که آموزش­ و پرورش علاوه بر یک حق شخصی، به عنوان یک ضرورت اجتماعی برای رشد و توسعه جامعه نیز تلقی می ­شود، لذا بر اساس اصل ۳۰ قانون مزبور، دولت موظف است وسایل آموزش و و پرورش رایگان را برای همه تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد. به عبارتی، دولت موظف است شرایطی را فراهم نماید تا همه کودکان و نوجوانان لازم­ التعلیم کشور بتوانند به صورت رایگان تا پایان دوره متوسطه به ادامه تحصیل بپردازند.

علاوه بر این، ایران کشوری است وسیع و به لحاظ جمعیتی پراکندگی آن به گونه ­ای متوازن توزیع نشده است اما در تمام پهنه این کشور، مردمانی اعم از تبعه یا مقیم ایران هستند که تأمین آینده­ ای روشن و سعادتمندانه برای فرزندان آنان و همچنین کشور، در گرو برقراری نظام صحیح آموزش ­و پرورش است. در همین راستا بند سه اصل سوم قانون اساسی، آموزش ­و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح را از جمله اموری دانسته که دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به قسط و عدل و استقلال سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و همبستگی ملی، همه امکانات خود را به­ کار گیرد.

بنابراین با توجه به اینکه طبق اصل ۱۹ قانون مزبور، مردم ایران از هر قوم و قبیله ­ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ و نژاد و زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود و همچنین بر اساس اصل ۲۰ قانون مورد اشاره، همه افراد ملت اعم از زن و مردم یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردارند؛ لذا آشکار است که قانون اساسی با ایجاد هرگونه تبعیض ناروا مخالف است.

لذا با عنایت به دو واژه کلیدی «رایگان» و «تا پایان دوره متوسطه»، می­ بایست مقوله عدالت آموزشی در نظام حقوقی مورد توجه بیش از پیش قرار گیرد و شرایط و امکانات لازم برای تحقق آموزش ­و پرورش رایگان برای همه ملت فراهم شود.
از این رو معاونت حقوقی رئیس جمهور به منظور فراهم آوردن تمهیدات لازم برای تحصیل رایگان فرزندان ایران، لایحه حق کودکان و نوجوانان لازم التعلیم بر آموزش و پرورش رایگان را تدوین و به هیات دولت ارائه نموده است.

لایحه پیشنهادی مراحل بررسی خود را در کمیسیون فرهنگی هیات دولت طی می کند.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: