در روزگار گذشته هرچند اعتیاد یک عمل مردانه بود و مصرف تریاک به عنوان شایع‌ترین مواد مخدر در جمع مردان مصرف می‌شد، اما امروزه با مدرن شدن جوامع و پیچیده شدن زندگی‌ها اعتیاد به مواد مخدر به ویژه موادمخدر صنعتی یکی از شایع‌ترین معضل و آسیب اجتماعی جوامع کنونی بوده و زنان نیز از این آسیب‌ها به دور نیستند و اعتیاد تنها در بین مردان خلاصه نمی‌شود و در حال حاضر زنانه شدن اعتیاد به عنوان یک معضل اجتماعی در تمام جوامع مطرح است.

کد خبر: ۷۸۶۸۱
۰۹:۱۸ - ۰۶ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

در مراسم تحلیف بایدن و جشن پیروزی حزب دموکرات حضور رنگین‌پوستان، هنرمندان و زنان بسیار برجسته بود. نیروهایی که به دموکرات‌ها کمک کردند که موقتا از کابوس ترامپ و ترامپیسم خلاصی یابند.

دامنی که به افیون آلوده شد

 

دیدارنیوز ـ اگر چه اعتیاد در مردان خسارت و آسیب‌های جبران ناپذیری به دنبال دارد، ولی اعتیاد زنان چندین برابر بیشتری به جامعه و بنیان خانواده‌ها آسیب می‌زند.

هرچند آمار دقیقی از زنان معتاد در استان وجود ندارد، ولی با شرایط فعلی و ظهور انواع موادمخدر صنعتی و بروز مشکلات اجتماعی و عاطفی در جامعه می‌توان گفت تعداد زنان معتاد در جامعه نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

تابوی اعتیاد زنان در جامعه شکسته شده است
منصوره ایزدی یک جامعه شناس گفت: متاسفانه تابوی اعتیاد زنان در جامعه شکسته شده و به دلیل تغییرات فرهنگی، اجتماعی و رسیدن به یک خوشی کوتاه مدت و زود گذر متاسفانه با زنانه شدن اعتیاد درجامعه مواجهه هستیم.

وی بااشاره به اینکه اگر اقدامی به موقع در جهت پیشگیری و حل مشکل اعتیاد زنان صورت نگیرد کل جامعه با مشکل مواجهه می‌شود، تصریح کرد: نارضایتی از زندگی خانوادگی و زناشویی، طلاق وجدایی والدین، اعتیاد همسران و پدراز جمله علل سوق زنان و دختران در یک خانواده به اعتیاد می‌شود.
 

ایزدی خاطر نشان کرد: هرچند فقر و مشکلات معیشتی از جمله علل مهم اعتیاد چه در زنان و چه مردان است، ولی رفاه بیش از حد نیز ثابت کرده در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر تاثیر دارد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه زنان تربیت کننده یک جامعه هستند و اعتیاد ان‌ها ضربه جبران ناپذیری به خانواده و جامعه وارد می‌کند، یاد آور شد: متاسفانه مصرف سیگار و قلیان توسط زنان و دختران در خانواده‌ها عادی شده و نوعی مدرن بودن به حساب می‌آید، غافل از اینکه همان مصرف سیگار و قلیان زمینه ساز مصرف سایر مواد مخدر خواهد شد.

این جامعه شناس در خصوص پیامد‌های اعتیاد زنان نیز اظهار کرد: اعتیاد زنان علاوه بر پیامد منفی فردی پیامد منفی اجتماعی نیز دارد چرا که زن معتاد علاوه بر مشکلات جسمی، روحی، روانی، چون نمی‌تواند نقش مادری خود را به خوبی ایفا کند بنابراین تربیت یک نسل با مشکل مواجهه شده و مشکلات اجتماعی جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

وی نقش رسانه‌ها را در پیشگیری و آموزش در خصوص اعتیاد به ویژه اعتیاد زنان مهم دانست و گفت: نظارت صحیح خانواده‌ها بر دوست یابی فرزندان خود به ویژه دختران، آگاهی قبل ازدواج و ترویج شیوه‌های انتخاب همسر، ایجاد اوقات فراغت سالم با فرزندان دختر و در صورت اعتیاد زنان و دختران ترد نکردن آن‌ها از خانواده و کمک به درمان آن‌ها و کمک به آن‌ها برای برون رفت از این مشکل و بازگشت به جامعه و خانواده از جمله راهکار‌های کمک به پیشگیری از اعتیاد در بین زنان است.

میانگین سن زنان معتاد شناسایی شده استان ۱۸ تا ۴۰ سال است
سعید فریور مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی در گفتگو با ایسنا افزود: در حال حاضر یک مرکز میان مدت اقامتی، بهبودی بازتوانی افراد با اختلال سو مصرف مواد مخدر با ظرفیت ۳۰ نفر در ارومیه وجود دارد.

وی بااشاره به اینکه ۱۵ مرکز سرپایی درمان اعتیاد و ۶ مرکز کاهش آسیب‌های اعتیاد مختلط در استان وجود دارد که به زنان معتاد نیز خدمات درمانی ارائه می‌دهند، تصریح کرد: یک پناهگاه شبانه روزی در ارومیه جهت ارائه خدمات اقامتی و کاهش آسیب‌های موجود نیز درارومیه فعالیت دارد.
 

فریور با تاکید به اینکه میانگین سن زنان معتاد شناسایی شده در آذربایجان غربی بین ۱۸ تا ۴۰ سال است، خاطر نشان کرد: طبق آخرین آمار از سال ۹۶ تاکنون حدود ۴۲۰ نفر زن معتاد در استان شناسایی شده است.

مدیر کل سازمان بهزیستی آذربایجان غربی اظهار کرد: هدف از راه اندازی و تاسیس این مراکز، ارائه خدمات درمانی به زنان معتاد است و از این رو هم معتادان درمان اجباری و هم بیماران با میل خود در این مرکز پذیرش می‌شوند و هر کدام از این افراد روند و دوره درمان خاص خود را براساس شاخص‌های بالینی دوره بیماری و نوع مواد مصرفی طی می‌کنند.

فریور با اشاره به خدمات ارائه شده به زنان دارای اعتیاد توسط بهزیستی استان، یادآورشد: تهیه خوراک و پوشاک و وسایل بهداشتی برای زنان دارای اعتیاد و فرزندان آنها، برگزاری کلاس‌های فنی حرفه‌ای در جهت آموزش یک شغل از جمله چرم دوزی، کاموا بافی، خیاطی، پرورش قارچ، دادن آموزش‌های در مورد بیماری اچ آی وی، بیماری‌های مقاربتی، ارائه مشاوره‌های فردی، خانوادگی، حمایت پس از بهبودی و ارجاع به مراکز بیماری‌های رفتاری از جمله این خدمات است.

وی ادامه داد: پس از بهبودی زنان دارای اعتیاد، سازمان حمایت‌های از جمله کمک به دریافت شناسنامه و کارت ملی، معرفی جهت دریافت وام اشتغال زایی بعد از گذراندن کلاس‌های فنی حرفه‌ای و معرفی برای شغل‌های پرستاری و خدمات از جمله حمایت‌های سازمان ازاین زنان است.

تحقق جامعه سالم در گرو سلامت زنان است
علیلو مدیر کل امور بانوان استانداری آذربایجان غربی افزود: مسئله آسیب‌های اجتماعی جز اولویت‌های کاری دفتر امور بانوان و خانواده است چرا که اگر یک زن در خانواده آسیب ببیند یک جامعه آسیب خواهد دید.

علیلو با تاکید بر اینکه تحقق جامعه سالم در گرو سلامت زنان است، خاطر نشان کرد: در تلاشیم از تمام ظرفیت‌ها در جهت حل آسیب‌ها و مشکلات بخش زنان استان بهره بگیریم.

وی اظهار کرد: تفاهم نامه‌ای با شهرداری در سال گذشته منعقد شده که از ظرفیت فرهنگ سرا‌ها با حضور مشاورین در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

اعتیاد زنان عوارض و پیامد‌های خطرناک تری نسبت به اعتیاد مردان دارد و زنانه شدن اعتیاد به عوامل مختلفی از جمله عوامل فردی، اجتماعی و خانوادگی بستگی دارد بنابراین ضروریست دستگاه‌ها با مشارکت هم در جهت مبارزه و پیشگیری از اعتیاد ورود کنند و در سطوح مختلف با آگاهی و آموزش دادن از زنانه شدن اعتیاد جلوگیری کنند چرا که اعتیاد زنان به بنیان یک جامعه صدمه خواهد زد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: