کد خبر: ۷۸۶۷۳
۱۸:۴۰ - ۰۵ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

در مراسم تحلیف بایدن و جشن پیروزی حزب دموکرات حضور رنگین‌پوستان، هنرمندان و زنان بسیار برجسته بود. نیروهایی که به دموکرات‌ها کمک کردند که موقتا از کابوس ترامپ و ترامپیسم خلاصی یابند.

 بامبو به جای آهن و سنگ

دیدارنیوز _ آرش بزرگمهر: طراحان بسیاری از سازه‌ها و ساختمان‌های مدرن دنیا، توجه ویژه‌ای به مسئله محیط زیست دارند و تلاش می‌کنند با به‌کاربردن نشانه‌هایی از طبیعت، باز هم این موضوع را یادآوری کنند که عدم توجه به مقوله حفظ زیستگاه طبیعی، می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور تبعات منفی بسیار زیادی داشته باشد. در ویتنام هم طراحان برخی ساختمان‌ها از این مسئله پیروی کرده‌اند و بخش عمده مصالح بنای مدنظرشان را از اقلام بازگشت‌پذیر به طبیعت و تجدیدپذیر در نظر گرفته‌اند. از آن میان می‌توانیم به رستوران زیبای «وِدانا» اشاره کنیم که تا زمان نگارش این متن، بلندترین ساختمان «بامبو» یی جهان به شمار می‌رود، با ارتفاع ۱۸ متر.

 

بیشتر بخوانید: دیدار آدینه ۲۸: ذهن گندزده و سفر به سوی شب 

 

 بامبو به جای آهن و سنگ


این رستوران زیبا، خروجی یک ایده رویاپردازانه با این هدف است که می‌توانیم علاوه بر زیبایی، به فکر محیط‌زیست هم باشیم و از مصالحی در ساخت‌وساز استفاده کنیم که کمتر به طبیعت آسیب بزنند. رستوران ودانا در دل منطقه‌ای به همین نام و در یک پارک ملی قرار گرفته است که دسترسی آسانی به دلتای رود سرخ دارد. در این منطقه توریستی که ۱۳۵ ویلا هم ساخته شده، اکثر بنا‌ها با مصالح طبیعی بنا شده‌اند و توریست‌ها می‌توانند علاوه بر قایق‌سواری، لذت حضور در چنین جا‌هایی را نیز تجربه کنند. سازندگان این رستوران تاکید دارند که این‌جا می‌تواند میزبان مراسم بزرگتری مانند جشن عروسی هم باشد و تنها مختص غذاخوردن نیست. سازندگان ودانا و این منطقه توریستی می‌گویند: «این رستوران از نظر استراتژیک کنار یک دریاچه مصنوعی قرار دارد که به‌عنوان تهویه مطبوع طبیعی عمل می‌کند. استفاده از دریاچه با توجه به هوای گرم و مرطوب در تابستان، به‌خصوص در شمال ویتنام ضروری است. ضمنا، این دریاچه یک مخزن بزرگ برای ذخیره آب باران و آب‌های زیرزمینی نیز به شماره می‌رود. از آب این دریاچه برای آبیاری همه گیاهان در زمینی به مساحت ۱۶.۴ هکتار هم استفاده می‌شود.» بامبو با قابلیت رشد سریع و پایدار می‌تواند یک ماده ساختمانی عالی در دستان معماران باشد. این مجموعه یک سالن ورزشی بین المللی هم دارد.

دیدار آدینه ۲۸: بامبو به جای آهن و سنگ

 

 

برچسب ها: دیدار آدینه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: