تیتر امروز

رئیس دفتر رئیس جمهوری سه‌شنبه شب در دیدار شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با ابراز خرسندی از پایان یافتن منازعه نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل دائمی و قطعی مناقشه میان دو کشور همسایه آماده است.

کد خبر: ۷۸۵۴۰
۰۸:۳۸ - ۰۳ دی ۱۳۹۹

واعظی: ایران برای کمک به حل قطعی مناقشه باکو – ایروان آماده است

 

دیدارنیوز ـ پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری سه شنبه شب تصریح کرد، محمود واعظی در این دیدار افزود: ایران همواره معتقد بوده است که اختلافات میان کشور‌ها به ویژه همسایگان باید از طریق مذاکره حل و فصل شده و جنگ به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین راه حل‌های سیاسی باشد.

وی برگزاری نشست‌های چند جانبه مثل اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان یا اجلاس پنج جانبه ایران، آذربایجان، روسیه، ترکیه و ارمنستان را باعث نزدیکی کشور‌های همسایه به یکدیگر و توسعه همکاری‌های سازنده و سودمند اقتصادی منطقه‌ای عنوان کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: ایران همانگونه که رئیس جمهوری آذربایجان تاکید کرده است، مرز خود را با این کشور، مرز صلح و دوستی می‌داند و همواره به تمامیت ارضی همه کشور‌ها احترام گذاشته و از سایر کشور‌ها نیز خواسته است که به تمامیت ارضی یکدیگر احترام بگذارند.

واعظی گفت: ایران معتقد است و مکررا تاکید کرده است که دولت‌ها و همسایگان نباید اجازه مداخله قدرت‌های بیگانه را در روابط و مناسبات با یکدیگر بدهند و تاکنون هم شاهد بوده ایم که دخالت بیگانگان فقط موجب تشدید اختلاف و مناقشه میان همسایگان بوده و صلح و ثبات را در منطقه با مخاطره مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: باید از هر گونه اقدام و یا حرکتی که موجب سوءتفاهم و ایجاد زمینه‌های تیرگی روابط با دیگران می‌شود، پرهیز کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به توسعه روابط با جمهوری آذربایجان و ایجاد شرایط جدید در مناسبات علاقه‌مند است، خاطرنشان کرد: دو کشور باید تمام توان خود را برای تسریع در اجرای پروژه‌های مشترک مثل احداث خط آهن، سد و نیروگاه به کار بگیرند تا بستر گسترش تعاملات و روابط بیش از پیش فراهم شود.

واعظی گفت: اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور بر گسترش روابط قرار دارد و در ملاقات امروز ۱۶ ژانویه برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی تعیین شد که امیدوارم این مساله زمینه تسریع در اجرای پروژه‌های مشترک و گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کند.

شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهوری آذربایجان به رئیس جمهور کشورمان، روابط دیرینه دو کشور و حمایت‌های همه جانبه ایران از آذربایجان طی سال‌های گذشته را همواره مایه دلگرمی مردم و دولت این کشور دانست و گفت: آقای الهام علی اف همواره مرز دو کشور را مرز صلح و دوستی می‌داند.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان اضافه کرد: به نمایندگی از مردم آذربایجان از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران به ویژه مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری محترم و دولتمردان ایران در مناقشه قره باغ و حمایت از تمامیت ارضی آذربایجان تقدیر و سپاسگزاری می‌کنم.

مصطفی اف با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان همواره به تمامیت ارضی همه کشور‌ها احترام گذاشته است، اظهار داشت: ایران همواره به عنوان کشوری بزرگ و همسایه‌ای دوست و برادر از جایگاهی بلند در میان مردم و دولت آذربایجان برخوردار بوده و روابط با ایران برای آذربایجان رابطه‌ای راهبردی بوده و هست.
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: قره باغ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: