تیتر امروز

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: کشفیات ۶ ماهه اول امسال از کل سال ۹۲ یا از کل سال ۹۳ بیشتر است زیرا مسیری که انتخاب شد با سه رویکرد علمی تمرکز بر مرزها، تمرکز بر باندهای بزرگ و تمرکز بر کارهای اطلاعاتی اولویت بندی شد.

کد خبر: ۷۷۹۳۶
۱۲:۵۳ - ۲۵ آذر ۱۳۹۹
دیدارنیوز - سردار اسکندر مومنی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور که با هدف ارائه دستاوردهای علمی و اجرایی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد بیان کرد: راهبردها و برنامه های ستاد براساس نتایج پژوهشهاست. مهمترین موضوع در حل یک مسئله شناخت صورت مسئله است. زمانی که صورت مسئله شناخته شود، به راحتی قابل حل است.

وی ادامه داد: ما جلسات متعددی با اساتید، دانشمندان و نخبگان حوزه های درمان و کاهش آسیب و پیشگیری داشتیم. پژوهشهای مختلفی صورت گرفت و برهمین اساس مسیر و راهبردهای خود را انتخاب کردیم و همه ما مطمئن و مصمم هستیم که این مسیر، مسیری کاملا درست و علمی است و می توان طی برنامه سه، چهار ساله ساماندهی کنیم، کما اینکه در دو سال گذشته زیرساختهای بسیار خوبی هم فراهم شد.

میزان کشفیات مواد مخدر رکورد زد

مومنی اظهار کرد: علی رغم شرایط کشور و شرایط کرونایی، هیچگاه متوقف نشدیم و در این شرایط با استفاده از فرصتهایی که ایجاد شد، کارها را دنبال کردیم و محصول کار حاصل تلاش همه دستگاه‌های عضو یعنی نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، سپاه و بسیج و ... است.

وی افزود: تمام شاخصهای کمی و کیفی ما بر اساس این راهبردهای علمی پیشرفت خوبی داشته است.

مومنی در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اینکه در حوزه مقابله، در تاریخ ایران و جهان میزان کشفیات رکورد زد، گفت: کشفیات ۶ ماهه اول امسال از کل سال ۹۲ یا از کل سال ۹۳ بیشتر است زیرا مسیری که انتخاب شد با سه رویکرد علمی تمرکز بر مرزها، تمرکز بر باندهای بزرگ و تمرکز بر کارهای اطلاعاتی اولویت بندی شد.

توقف رشد آهنگ اعتیاد بین دانش آموزان
مومنی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری در سالهای گذشته از همه ظرفیت‌های موجود استفاده نشد و به دلیل تمرکز بر بخشهای دیگر از حوزه‌های پیشگیری کمی غفلت شد، گفت: با اجرای طرح یاریگران و با اولویت آموزش و پرورش و با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌ها، ۲۰ هزار مدرسه در گام اول برای برنامه پیشگیری از اعتیاد پیش بینی شد که به دلیل شرایط کرونایی در ۱۲ هزار مدرسه انجام شد. امسال نیز با استفاده از سامانه شاد این امکان فراهم شد که آن را گسترش دهیم. در نشستی که هفته گذشته برگزار شد تعداد مدارس با استفاده از سامانه شاد به ۴۰ هزار مدرسه رسید و نتیجه آن این بود که آهنگ رشد در حوزه دانش آموزان متوقف شد.

علت پایین بودن مانایی ترک اعتیاد در ایران
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اینکه همکاری بسیار خوبی از سال گذشته با معاونتهای ستاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورد، گفت: اما ما دو انتظار ویژه داریم. یکی از چالشهایی که به آن رسیدیم و با وزارت بهداشت هم نظر هستیم، تکنیکهای درمانی است. متاسفانه مانایی در ترک اعتیاد در کشور ما پایین است یعنی معتادانی که ترک می کنند و درمان اولیه می شوند، بیش از ۸۰ درصد دوباره به چرخه اعتیاد برمی گردند.

وی تاکید کرد: مانایی در ترک بسیار پایین است که این دو دلیل عمده دارد، اول اینکه چرخه کامل نیست و اکنون اردوگاه ها و مراکزی که در سالهای اخیر با همکاری همه دستگاه ها راه اندازی کردیم چرخه را کامل کرده، اما نکته مهم تکنیکهای درمانی است که امروز در دنیا متنوع است و در ایران صرفا از یک یا دو دارو استفاده می شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: نکته دوم ورود شرکتهای دانش بنیان و استفاده از فناوریهای نوین و شتاب دهنده هاست. هرجایی که شتاب دهنده ها وارد شدند، سه اتفاق رخ داد؛ هم خدمات موثرتر ارایه شد، هم سرعت کار بالاتر رفت و هزینه‌ها کاهش یافت. 

 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: