تیتر امروز

بارش شهابی جوزایی جذاب‌ترین پدیده نجومی سال ۹۹ است که تا ۲۶ آذر ادامه دارد.

کد خبر: ۷۷۸۱۲
۱۱:۴۶ - ۲۴ آذر ۱۳۹۹

آتش بازی طبیعی آسمان در شب‌های پاییزی؛ تماشای جذاب‌ترین شهاب باران سال را از دست ندهید

 

دیدارنیوز ـ بارش شهابی یک پیش‌آمد آسمانی در آسمان شب است که در هنگام عبور سیارهٔ زمین در پیمودن مسیر مدار خود از میان توده‌ای از ذرات در فضا (شهاب‌واره) رخ می‌دهد. در جریان این روی‌داد تعداد زیادی شهاب‌واره در جو زمین می‌سوزند. هر بارش شهابی در ناحیهٔ مشخصی از آسمان اتفاق می‌افتد و به این محل کانون بارش گفته می‌شود. جهت حرکت شهاب‌ها متفاوت است، ولی امتداد مسیر آن‌ها به کانون بارش آن روی‌داد منتهی می‌شود.

رصد ۱۲۰ شهاب در هر ساعت در آسمان
در سراسر سال بارش‌های شهابی بسیار وجود دارد که می‌توان برای رصد و ثبت آن‌ها برنامه‌ریزی کرد؛ اما بارش شهابی جوزایی که که امروز در آسمان کشور به اوج رسیده با سایرین تفاوت دارد.

۲۴ تا ۳۰ آذر ماه آسمان با بارش شهاب‌ها به عنوان مهم‌ترین رخداد نجومی سال ۹۹ مواجه هستیم که برخی این شهاب باران‌ها را با برخورد شهاب سنگ با زمین اشتباه می‌گیرند.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره بارش دو پیکری «جوزایی» که امروز دوشنبه در آسمان ایران به اوج رسید، اظهار کرد: در بامداد امروز دوشنبه، ۲۴ آذر بارش شهابی در ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه به اوج رسید. صورت فلکی دو پیکر یکی از صور فلکی منطقه البروج بوده و کانون بارش شهابی دو پیکری در زمینه این برج فلکی است. خوشبختانه با وجود "ماه نو" در این تاریخ، آسمان عاری از آلودگی نوری ماه است و تا ۱۲۰ شهاب به عنوان میزان بارش شهابی ساعتی سرسویی «ZHR» برای این بارش پیش بینی می‌شود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: