کد خبر: ۷۶۷۹۵
۲۲:۴۵ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹

تیتر امروز

کمال اطهاری: جامعه مدنی الگوی توسعه و سیاست اجتماعی شایسته را به جامعه ارایه کند/روشنفکری رادیکال از «ایران» غافل است
گزارش اختصاصی دیدار از نشست حامیان جامعه مدنی (حجم) + فیلم و صوت

کمال اطهاری: جامعه مدنی الگوی توسعه و سیاست اجتماعی شایسته را به جامعه ارایه کند/روشنفکری رادیکال از «ایران» غافل است

کمال اطهاری در وبیناری به میزبانی حامیان جامعه مدنی به انتقاد همزمان از رویکردهای نئولیبرالیستی و نیز روشنفکری رادیکال پرداخته و مهم‌ترین نیاز امرور را ارایه الگوی توسعه دانش‌بنیان می‌داند.
حادثه در گرندپری بحرین؛ گروژان در آتش

دیدارنیوز ـ آرش راهبر: امشب در پیست اتومبیلرانی صخیر در منامه بحرین، آنقدر اتفاقات عجیب و غریب روی داد که پیروزی لوئیس همیلتون و رکوردشکنی او در کسب رتبه اول زیر سایه قرار گرفت. مسابقه بحرین در شرایطی آغاز شد که همیلتون و بوتاس از تیم مرسدس از جایگاه اول و دوم کارشان را آغاز کرد، اما تقدیر چنان تغییراتی در روند مسابقه ایجاد کرد که دستکم در ۱۰ سال اخیر شبیه آن دیده نشده بود.

با سبز شدن چراغ و استارت مسابقه، این همیلتون بود که در عرض ۴.۵ ثانیه از حالت ایست به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید و با بقیه فاصله انداخت، اما بوتاس به سرعت جایگاه خود را به مکس ورستپن داد و بعد از پیچ اول تا رتبه چهارم پایین رفت. با این حال اتفاق اساسی در همین دور رخ داد جایی که همه رانندگان با تمام قوا در ترافیک نرسیده به پیچ چهارم و چسبیده به هم پیش می‌رفتند. ناگهان در یک لحظه رومن گروژان راننده تیم «هاس» با چرخ عقب از روی چرخ دانیل کیویات پرید و کنترل خود را از دست داد و در کمتر از یک ثانیه از مسیر خارج شد و به شدت و با سرعتی بیش از ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت با گارد ریل برخورد کرد.

شدت برخورد به حدی شدید بود که ماشین هاس نصف شد و بلافاصله منفجر شد و آتش زبانه کشید. در حالی که بلافاصله پرچم قرمز به علامت توقف مسابقه به حرکت درآمد، در عرض چند ثانیه تیم امداد و خودرو پزشکی به محل حادثه رسیدند. درست در شرایطی که به نظر می‌آمد گروژان در آتش گرفتار شده و احتمالا به خاطر شوک ناشی از برخورد نمی‌تواند خود را پیدا کند، اولین کپسول اطفای حریق به محل حادثه رسید. لحظاتی بعد رومن گروژان از دل آتش بیرون آمد و در حالی که حرارت انفجار دستانش را سوزانده بود از روی گارد ریل پرید و از مهلکه جان به در برد. گروژان در میان وحشت و اضطراب همه تیم ها، سوار خودرو پزشکی شد و با اینکه آسیب جدی ندیده بود راهی بیمارستان شد تا معاینه دقیق تری صورت بگیرد.
 
حادثه در گرندپری بحرین؛ گروژان در آتش

این اتفاق مسابقه را برای حدود یک ساعت متوقف کرد و تیم برگزاری محل آسیب دیده را ترمیم کردند و پس از اجازه مدیر مسابقه، دوباره ماشین‌ها از خط استارت آغاز کردند. اما به مجرد آغاز مسابقه و در یکی دیگر از پیچ‌های پیست، این بار لنس استرول راننده تیم ریسینگ پوینت با کیویات برخورد کرد و در میان ناباوری بینندگان، چپ کرد و ماشین صورتی رنگ او به صورت واژگون باقی ماند، اتفاقی که تقریبا غیرممکن است. استرول نیز به سختی از کابین بیرون آمد و از ادامه مسابقه بازماند.
 

مسابقه برای سومین بار به جریان افتاد و همیلتون همچنان پیشتاز ماند تا اینکه در دور ۵۴ مسابقه در حالی که سرجیو پرز دومین راننده تیم ریسینگ پوینت در جایگاه سوم قرار داشت و به نظر در سه دور پایانی تهدیدی هم احساس نمی‌کرد دچار نقص فنی شد و تلاش کرد به هر ترتیب به مسابقه ادامه دهد، اما ابتدا دود غلیظ از موتور او بلند شد و بعد هم شعله‌های آتش در موقع ایست این خودرو در حاشیه پیست به هوا بلند شد. خوشبختانه این حوادث منجر به اتفاق ناگوار یا مرگ و جرح هیچ راننده‌ای نشد.
 

نهایتا مسابقه پرماجرای بحرین با پیروزس همیلتون به پایان رسید در حالی که قهرمانی فصل او در مسابقه قبلی مسجل شده بود.
 
حادثه در گرندپری بحرین؛ گروژان در آتش
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: