کد خبر: ۷۴۶۹۲
۰۹:۴۱ - ۱۱ آبان ۱۳۹۹
فعال‌شدن مجمع روحانیون برای احیای اعتماد است
 
دیدارنیوز - تشکیل جلسه مجمع روحانیون مبارز برای اعلام ورود این تشکل به انتخابات ۱۴۰۰ هنوز با واکنش‌های مختلفی روبه‌روست. چنانچه محمدعلی نمازی، یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی از تحرک انتخاباتی مجمع استقبال کرده و به خبرگزاری «برنا» گفته است: «فعال‌شدن هر دو تشکل روحانیت چه مجمع روحانیون مبارز به نمایندگی از اصلاح‌طلبان و چه جامعه روحانیت مبارز که تقریبا نمایندگی اصولگرایان را دارد، شاید برای احیای اعتماد است و در‌عین‌حال، همفکران خود را آماده‌تر و مهیاتر کنند که در صحنه حضور داشته باشند... بنده به‌عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران، این موضوع را به فال نیک می‌گیرم. فکر می‌کنم اکثر تشکل‌های اصلاح‌طلب به‌ویژه تشکل‌های مهم و مؤثر اصلاح‌طلب از مجمع روحانیون مبارز استقبال کنند؛ به‌ویژه اینکه خاتمی نیز در این جلسه حضور داشته؛ چراکه همواره او از احترام و جایگاه خاصی برخوردار بوده و ضروری است این احترام حفظ شود. یقینا تصمیمات مجمع روحانیون مبارز مورد توجه تشکل‌های اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد».

محمدعلی ابطحی، یکی از اعضای مجمع روحانیون هم درباره جزئیات جلسه اخیر این تشکل اصلاح‌طلب به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: «مسئله انتخابات از چند جلسه قبل مطرح بود، البته نه به‌صورت جاری که اکنون بحث آن وجود دارد یا موضوع بحث هم شرکت در انتخابات یا معرفی کاندیدا باشد بلکه بیشتر از همه حساسیتی نسبت به اصل انتخاب‌کردن و حقوق مدنی مردم و تحقق جمهوریت بود که اعضا احساس می‌کردند که جمهوریت نظام دچار یک آفت شدید شده است. این آسیب به جمهوریت فراتر از انتخابات در این دوره یا دوره قبل است و باید به این مسئله توجه ویژه‌ای شود که برگزاری انتخابات با مشارکت بالای مردم بر مبنای قانون اساسی است که زیبنده نظام جمهوری اسلامی است. مجموعه دیدگاه‌ها این بود که این مسئله در طول این ایام دچار خلل شده و بخش جمهوریت دچار آسیب فراوان شده است، لذا لازم است که مجمع روحانیون مبارز به‌عنوان یک مجموعه فعال در عرصه سیاست دیدگاه خود را نسبت به اصل انتخاب‌کردن، انتخابات، قدرت انتخابات و توجه به مردم را بازتاب داده و دنبال کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به بیانیه اخیر موسوی‌خوئینی‌ها، بیان کرد: بعد از انتشار بیانیه آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها اگرچه آن بیانیه، بیانیه مجمع نبود، اما خیز جدیدی این مسئله گرفت و موضوع در جلسات مجمع روحانیون که خود آقای خوئینی‌ها هم در آن حضور داشتند، به‌صورت جدی‌تری مطرح شد و اکنون چند جلسه است که در مورد این موضوع صحبت می‌شود». ابطحی با اشاره به ناامیدی در میان اعضای مجمع روحانیون، گفت: «اگرچه در همان جلسه هم مطرح شد که این امیدواری به یک تغییر در روش به چشم نمی‌خورد، اما می‌توانستیم این پیش‌فرض را کنار بگذاریم و بگوییم که می‌توان برای احقاق حقوق مردم و زمینه‌سازی برای حضور مردم فعال بود تا ببینیم این تصویری که ما اکنون داریم، همچنان درست است یا خیر. به عبارت دیگر باید بسنجیم و ببینیم که مزه انتخابات مجلس یازدهم به مذاق جریان مقابل خوش آمده است و برای آینده هم می‌خواهد همین‌گونه ادامه دهد یا خیر؟».

او با تأکید بر اینکه یکی از عوامل اصلی افزایش مشارکت در انتخابات این است که مردم احساس کنند شرکت و حضور آن‌ها در انتخابات مؤثر است، اظهار کرد: «به همین دلیل قرار شد کمیته‌ای در مجمع روحانیون مبارز تشکیل شود تا در این کمیته درخصوص اینکه ما چگونه می‌توانیم موانع مشارکت فعال خودمان و جامعه را از سر راه برداریم، بحث و بررسی صورت گیرد». این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان گفت: «همه عوامل در اختیار ما نیست، بخش مهم این مسئله در دست حاکمیت است و باید ببینیم که چقدر از این حضور استقبال خواهد شد. این مسیری است که باید طی کنیم تا بعد از آن مشخص شود که در انتخابات آینده چه شیوه و مسیری را باید در پیش بگیریم و چه راهکار‌هایی باید برای ادامه مسیر در نظر گرفته شود».
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: