تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

ساخت سازه‌های مقاوم در برابر زلزله پرهزینه و وقت گیر است، اما محققان آمریکایی برای حل این مشکل از پا‌های انسان و نحوه مقاومت آن در برابر لرزش‌های ناگهانی الهام گرفته‌اند.

کد خبر: ۷۴۳۴۸
۱۰:۴۹ - ۰۶ آبان ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از نیواطلس، اگر چه پایه‌های پل‌های امروزی از جنس بتن یکپارچه هستند، اما در اثر وقوع زلزله ترک برداشته و می‌شکنند. استفاده از پل‌های معلق و دیگر روش‌ها نیز اطمینان بخش نبوده است. برای حل این مشکل با الهام از نحوه قرارگیری پا‌های انسان‌ها از ترکیبی از پل‌های معلق و بتنی استفاده شده است.

پایه‌های یادشده اگر چه بتنی هستند، اما از قابلیت جذب انرژی بیشتری در زمان لرزش برخوردارند و علت این مساله استفاده از مفاصل و قطعات متحرک در پایه‌های مذکور با الهام گرفتن از مفاصل و اتصالات پا‌های انسان هاست. در این صورت با وقوع زلزله انرژی ناشی از لرزش و تکان‌های مکرر از پایه‌ها منتقل شده و جذب آن‌ها نمی‌شود.

آزمایشاتی که بر روی سازه‌های ساخته شده بدین شیوه انجام شده، نشان می‌دهد که آن‌ها دچار ترک و فروپاشی نمی‌شوند. برای افزایش استحکام از فیبر کربن و دوغاب نیز در پایه‌های یادشده استفاده شده است.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: