سعد حریری امروز، پنج‌شنبه در جریان رای‌گیری و رایزنی‌های پارلمانی در کاخ ریاست‌جمهوری با کسب ۶۵ رای مامور تشکیل کابینه لبنان شد.

کد خبر: ۷۴۰۸۴
۱۸:۳۰ - ۰۱ آبان ۱۳۹۹

تیتر امروز

سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد
 
دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری النشره، میشل عون،‌ رئیس‌جمهوری لبنان امروز رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی را برای تعیین نخست‌وزیر مکلف جدید آغاز کرد و همانطور که پیش‌بینی می‌شد سعد حریری تنها نامزد مطرح توانست آرا را برای تصدی این پست به دست آورد.

حریری در جریان این رایزنی‌ها در بعبدا با مجموع ۶۵ رای مقابل ۵۴ نماینده‌ای که کسی را نامزد نکردند، مامور تشکیل کابینه شد.

به این ترتیب او چهار رای از حسان دیاب، نخست‌وزیر مستعفی کمتر به دست آورد زیرا دیاب ۶۹ رای به دست آورده بود.
مدیریت کل ریاست‌جمهوری اعلام کرد، براساس اجرای بند دو ماده ۳۵ قانون اساسی در خصوص تشکیل دولت میشل عون رایزنی‌های پارلمانی را انجام داد و بعد از مشورت با نبیه بری، رئیس‌پارلمان لبنان درباره نتایج رایزنی‌های پارلمانی حریری را به کاخ بعبدا فراخواند.

حریری نیز برای دریافت ماموریت تشکیل دولت به بعبدا رفت. نبیه بری نیز بعد از جلسه با حریری و عون گفت، فضای امیدوارکننده‌ای بین عون و حریری و بین جریان المستقبل و جریان آزاد ملی برقرار است.

او تاکید کرد: دولت سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود،‌ تشکیل می‌شود.

حریری بعد از آن آمادگی خود را برای تصدی نخست‌وزیری اعلام کرد که هفته‌ها روند تشکیل دولت به تعویق افتاده است. به هر حال نخست‌وزیر جدید با چالش‌های اختلاف در فضای سیاسی لبنان و تشکیل دولت جدید دست و پنجه نرم خواهد کرد. 

فراکسیون وفا به مقاومت در پارلمان لبنان کسی را برای تشکیل دولت معرفی نکرد. حزب‌الله لبنان تنها به روند تشکیل دولت لبنان کمک خواهد کرد.

علاوه بر حزب‌الله لبنان دو حزب بزرگ مسیحی یعنی جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل و القوات اللبنانیه به رهبری سمیر جعجع نیز حریری را برای تشکیل دولت معرفی نکردند.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: