پوشش ویژه انتخابات آمریکا در دیدار

سوپرایز‌های اکتبر شروع شده و تیم ترامپ ایمیل‌های قدیمی هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اوباما را رسانه‌ای کرده است. از طرف دیگر جو بایدن با شروطی پذیرفته است که در مناظره ۲۲ اکتبر (۱ آبان) شرکت کند. ترامپ مدعی شده است که کرونای او بهبود یافته و حتی در مقابل بیماری مصون هم شده است. همزمان کمپین او وارد یک درگیری لفظی با دکتر آنتونی فاوچی مهم‌ترین چهره متخصص مقابله با کرونا در آمریکا شده است.

کد خبر: ۷۳۳۷۱
۱۹:۳۰ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹
بایدن با شرط در مناظره ۲۲ اکتبر شرکت می‌کند
 
 
دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی راد: انتخابات آمریکا در زمانه کرونا هر روز سوپرایز‌های مختلفی دارد. طبق اطلاعیه کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و جو بایدن در دومین و آخرین مناظره انتخاباتی شرکت خواهند کرد. این مناظره ۲۲ اکتبر (۱ آبان) در دانشگاه بلمانت در شهر نشویل ایالت تنسی برگزار خواهد شد.
 
 
گزارش یک دقیقه‌ای آخرین تحولات آمریکا را این جا ببینید
 
 
 
 سدریک ریچموند، نماینده لوئیزیانا در کنگره آمریکا و رییس کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها گفته است: «جو بایدن متعهد به مناظره با دونالد ترامپ در اواخر این ماه است، به شرطی که همه پروتکل‌های ایمنی بهداشتی رعایت شود و ترامپ کرونا نداشته باشد.» شکی نیست که با این اعلام رسمی فقط یک مناظره دیگر برگزار خواهد شد.

شلوغ کاری کمپین ترامپ
 

ترامپ با سر و صدای زیاد وارد کارزار انتخاباتی بعد از مرخص شدن از بیمارستان والتر رید شده است. او شب گذشته در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز در پاسخ به این سوال که آیا وی دیگر به ویروس کرونا مبتلا نیست و ناقل این بیماری محسوب نمی‌شود، گفته است: «بله و نه تنها این طور است، بلکه به نظر می‌رسد که مصون شده ام.»  پیش از این هم در توئیتر خود به این موضوع اشاره کرده بود که توئیتر برچسب «اطلاعات گمراه کننده» به توئیت ترامپ زده بود. بعضی معتقد هستند که یا ترامپ به کرونا اصلاً مبتلا نبوده که الان خوب است یا قبل‌تر از اعلام رسمی به کرونا مبتلا بوده است.


به گزارش‌ای بی سی نیوز، ترامپ و کارزار انتخاباتی او وارد جنگ لفظی دیگری با دکتر فائوچی، مدیر موسسه بیماری‌های واگیردار و پزشک مشهور در حوزه کرونا شدند. این موضوع پس از آن شکل گرفت که فائوچی گفته کارزار انتخاباتی ترامپ ویدئوی تبلیغاتی‌ای را پخش کرده که بدون اجازه سخنان او را در آن استفاده کردند. فائوچی در بیانیه اعلام کرده است: سخنان نسبت داده شده به من بدون اجازه من در تبلیغ کارزار انتخاباتی حزب جمهوری خواه استفاده شده است.»


با این حال رییس‌جمهوری آمریکا دو قانون مربوط به زنان بومی آمریکا را امضا کرد. این قانون‌ها که با نام «ساوانا» و «نادیده‌گرفته نشدن» شناخته می‌شوند، تلاش برای برقراری عدالت در حق صد‌ها زن بومی را که ناپدید یا کشته‌شده‌اند، افزایش خواهد داد. امضای این دو لایحه قانونی از سوی رییس جمهوری آمریکا، این امید را برمی‌انگیزد که سرانجام کاری در مورد یک بحران وحشتناک و نادیده‌گرفته‌شده در ایالات متحده انجام می‌گیرد، بحرانی که در آن صد‌ها زن بومی آمریکایی در سال‌های اخیر ناپدید شده یا به قتل رسیده‌اند. نیویورک تایمز در گزارشی به قلم مایکل کراولی نوشته است: «ترامپ مدت‌ها وعده داده است که افغانستان را ترک می‌کند و به طور گسترده‌تر، آنچه را که جنگ‌های بی پایان آمریکا در سراسر خاورمیانه می‌نامد، به پایان می‌رساند. اما در شرایطی که تنها سه ماه به پایان دور نخست ریاست جمهوری ترامپ باقی است، وی هنوز این وعده انتخاباتی خود را محقق نساخته است.» به نظر می‌رسد که دموکرات‌ها سعی دارند روی وعده‌های عملی نشده ترامپ مانور بدهند.


حواشی انتخابات

 

بر اساس نظرسنجی‌های مختلف در ایالات متحده، جو بایدن حداقل با یک اختلاف ده درصدی بالاتر از رقیب خود قرار گرفته است. همچنین برآورد‌های CNN از نظرسنجی‌های انجام شده اخیر و مقایسه آن‌ها با روند‌های تاریخی دوره‎های قبل، حاکی از آن است که جو بایدن بهترین موقعیت را در مقایسه با همه کاندیدا‌های مبارزه‎طلب رئیس جمهور وقت، از سال ۱۹۳۶ تاکنون دارد.


از سوی دیگر افشاگری دیشب و امروز کمپین ترامپ سرو صدای زیادی کرده است. البته این سر و صدا که به دلیل ایمیل‌های هیلاری کلینتون است؛ بیشتر در خاورمیانه شکل گرفته است. البته گفته می‌شود هیچ خبر یا نکته مهم و قابل تأییدی درباره ایمیل‌های هیلاری کلینتون، فعلا موجود نیست. دموکرات‌ها هم سعی دارند بگویند این افشاگری تاثیر مهمی بر انتخابات نخواهد گذاشت.


به گزارش روسیا الیوم، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، در ایمیل‌های هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق این کشور از قرارداد تسلیحاتی ۶۰ میلیارد دلاری که در آن زمان بزرگترین قرارداد محسوب می‌شده و آمریکا قصد انعقاد آن را در سال ۲۰۱۶ با عربستان داشته، دفاع کرده است. همچنین در این ایمیل‌ها ادعا شده است که دولت اوباما مبلغ ۱۵۲ میلیارد دلار برای سرپوش گذاشتن و عدم افشاگری درباره مورد هدف قرارگرفتن عمدی هلی‌کوپتر اعضای ویژه نیروی دریایی آمریکا در افغانستان به جمهوری اسلامی پرداخت کرده است و موضوعاتی از این دست در این ایمیل‌ها افشا شده است. باید دید تلاش ترامپ برای بازی با برگ ایمیل‌های هیلاری باز هم مانند انتخابات قبل به داد او خواهد رسید یا خیر؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: