وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در گزارشی از ادامه تنش‌ها طی شب گذشته و بامداد امروز (دوشنبه) در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد.

کد خبر: ۷۳۳۲۱
۱۱:۴۸ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ در این گزارش، نیرو‌های ارمنستان به نقض رژیم آتش بس مورد توافق در مذاکرات وزیران امور خارجه این کشور و جمهوری آذربایجان در مسکو، متهم و اضافه شد: نیرو‌های ارمنی چند بار سعی داشتند با هدف کنترل دوباره مواضع از دست داده خود به نیرو‌های جمهوری آذربایجان در مسیر‌های " آقدره –آقدام " و " فضولی – جبرایل " حمله کنند.
 
 وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین از ادامه درگیری‌های نظامی در مسیر‌های " هادروت " و " قیرمیزی بازار " در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد و افزود: در حال حاضر نیرو‌های جمهوری آذربایجان در کل امتداد جبهه برتری عملیاتی را حفظ می‌کنند.
 
همزمان شبکه الجزیره قطر هم گزارش داد:وزارت دفاع ارمنستان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آتش بس منسجمی وجود ندارد و جمهوری آذربایجان آن را در چندین بخش از جبهه نقض کرده است.
 
بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرز‌های مشترک دو کشور از سرگرفته شد.
 
 طی مذاکرات طولانی که بامداد شنبه (۱۹ مهر) در مسکو به پایان رسید، طرفین در مورد آتش‌بس در قره‌باغ از ساعت ۱۲ شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) به توافق رسیدند.
 
پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.
 
 در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری‌های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت‌های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: