سازمان های حقوق بشری از دولت مصر خواستند، مجازات اعدام را لغو و پروتکل بین المللی که این قانون را الزام آور می کند، امضا کند.

کد خبر: ۷۳۲۵۱
۱۱:۴۰ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
درخواست ۳ سازمان حقوق بشری از مصر برای لغو مجازات اعدام
 
دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری آناتولی، این درخواست همزمان با روز جهانی مبارزه با اعدام مصادف با ۱۰ اکتبر و چند روز پس از اجرای حکم اعدام ۱۵ مخالف توسط مقامات مصر صورت می‌گیرد.

سازمان های "عدالت برای حقوق بشر" مستقر در استانبول، "مرکز حقوق بشری شهاب" و "سازمان بین المللی صلح" که هر دو در لندن مستقر هستند، با صدور بیانیه مشترکی گفتند، دستگاه قضایی مصر طی هفت سال گذشته در خصوص پرونده های سیاسی، ۱۵۵۸ حکم اولیه اعدام صادر کردند که از این مجموع ۸۰ تن اعلام و ۶۸ تن نیز در انتظار اجرای حکم خود هستند.

این سازمان ها از مصر خواستند تمامی عملیات اعدام را متوقف و پروتکل بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مربوط به لغو این مجازات را امضا کند.

چند روز پیش مقامات مصر حکم اعدام ۱۵ مخالف نظام حاکم را در سه پرونده مربوط به اتهامات "ترور و قتل" اجرایی کردند. در حالی که متهمان صحت این اتهامات را تکذیب کردند. به این ترتیب طی پنج سال گذشته ۷۷ تن در پرونده هایی که مقامات بارها مدعی شده اند سیاسی نبوده و کیفری است، اعدام شدند.

طبق قانون مصر، حکم اعدام پس از تصویب از سوی رئیس جمهوری اجرایی می شود و او همچنین حق عفو و تخفیف حکم را دارد.

در حالی که تردید زیادی در مورد صحت حکم اعدام در مصر وجود دارد و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین المللی این اعدام ها را سیاسی می دانند، مقامات مصر طبق بیانیه های رسمی وجود هرگونه اختلال در دستگاه قضایی را رد می کنند.
دولت قاهره مدعی است زندانی سیاسی تحت بازداشت ندارد و به قانون اساسی متعهد و دستگاه قضایی مصر هم در بخش مدنی و نظامی مستقل و شفاف است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: