تیتر امروز

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است
ترجمه اختصاصی دیدار از میزگرد رادیو ملی آمریکا

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است

رادیوی ملی آمریکا میزگرد کوتاهی در مورد رویکرد دولت باید به برجام برگزار کرده است. میزگردی که گزاره مشترک آن حیاتی بودن بازگشت به برجام برای استراتژی کلی سیاست خارجی دولت بایدن است.
دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.
حاشیه‌نگاری مراسم خاکسپاری استاد شجریان
کد خبر: ۷۳۲۲۸
۰۹:۲۵ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
بدرقه با زمزمه «مرغ سحر»
 
دیدارنیوز - آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی صبح روزگذشته برگزار شد و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی در «توس» آرام گرفت. به گزارش خبرنگار مهر، آیین تشییع و خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان صبح شنبه نوزدهم مهر ماه در شهر توس و در جوار آرامگاه فردوسی برگزار شد. یکی از نکات قابل‌توجه در برگزاری این مراسم فرآیند اطلاع‌رسانی درباره تاریخ و ساعت دقیق برگزاری مراسم بود که تا حوالی نیمه شب گذشته به تاخیر افتاد.
 
مراسمی که از جمعه به شنبه موکول شد
طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده قرار بود بعد از برگزاری مراسم غسل و نماز میت در بهشت‌زهرا پیکر مرحوم شجریان بلافاصله به مشهد انتقال پیدا کرده و در همان روز مراسم خاکسپاری در آرامگاه توس برگزار شود، اما چند دقیقه مانده به پرواز گروه اول هنرمندان از تهران به سمت مشهد اعلام شد مراسم از روز جمعه به شنبه موکول شده است.

دلیل این تغییر زمان اعلام نشد، اما مذاکره میان خانواده شجریان و مسوولان برگزاری مراسم برای امکان میزبانی حداکثری از علاقه‌مندان و همزمان رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا شب گذشته ادامه داشت. این شرایط موجب شد تا عده‌ای از هنرمندان از تصمیم برای حضور در مشهد در تاریخ جمعه هجدهم مهر ماه صرف‌نظر کردند تا برای شنبه در مراسم حضور داشته باشند. در همین حال خانواده شجریان با اتومبیل شخصی به سمت مشهد عازم شدند و ویدیویی هم از سفر زمینی خود به مشهد در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند.
 
تغییر مکان خاکسپاری
بعد از تغییر روز تشییع و طرح ابهامات چندباره درباره زمان قطعی خاکسپاری، صبح روز شنبه و تنها ساعتی مانده به آغاز مراسم، محل خاکسپاری نیز تغییر کرد. تصویری که روز گذشته از مکان خاکسپاری در جوار اخوان ثالث منتشر شده بود. با وجود آنکه تا جمعه و بنابر هماهنگی با خانواده شجریان قرار بر تدفین این هنرمند در جوار مقبره اخوان ثالث بود، صبح شنبه جانمایی متفاوتی برای محل برگزاری مراسم و تدفین در محوطه توس درنظر گرفته شده که نشان از تغییر مکان خاکسپاری دارد.

هنوز خانواده شجریان و مسوولان برگزاری توضیحی درباره این جابه‌جایی ارایه نکرده‌اند، اما این تصمیم خروجی جلسه شب گذشته میان مسوولان برگزاری مراسم و خانواده شجریان بوده است.

هنرمندان حاضر در توس
تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی، کیوان ساکت و... طی روز گذشته و امروز با حضور در مشهد در مراسم تشییع حضور دارند. ساعت ۸:۳۰ و پس از حضور خانواده شجریان در میان جمعیت علاقه‌مندان، پیکر محمدرضا شجریان به خانه ابدی بدرقه شد. جمعیت بالای حاضران در مراسم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را غیرممکن کرده بود و جانمایی صندلی‌ها برای استقرار مدعوین با رعایت فاصله اجتماعی نیز تاثیری در مدیریت این شرایط نداشت.
 
خاکسپاری با نوای «مرغ سحر» و «ربنا»
همخوانی گاه به گاه قطعات به یاد ماندنی از زنده‌یاد شجریان از ساعتی پیش از آغاز مراسم در میان جمعیت صورت می‌گرفت، اما پس از خاکسپاری و زمانی با زمزمه «مرغ سحر» در حضور همایون شجریان، این همخوانی جمعی به اوج رسید. در لحظه خاکسپاری محمدرضا شجریان آوای «ربنا» از بلندگو‌های مستقر در محوطه توس پخش شد. بعد از مراسم تدفین حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به ایراد سخنرانی پرداخت و همایون شجریان نیز در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از حاضران، بابت نبود امکان حضور همه علاقه‌مندان به استاد شجریان در این مراسم عذرخواهی کرد.
 
پیشنهاد ثبت «روز ملی موسیقی» در تقویم
حمیدرضا نوربخش ضمن سخنرانی در این مراسم، از پیشنهاد ثبت روز اول مهر ماه همزمان با سالروز تولد استاد محمدرضا شجریان به نام «روز ملی موسیقی» در تقویم رسمی خبر داد. داریوش پیرنیاکان نیز با قرائت پیام فرهاد فخرالدینی رییس شورای عالی خانه موسیقی از تصویب این پیشنهاد و همچنین اهدای تندیس شجریان در جشن‌های خانه موسیقی خبر داد. شرایط برگزاری این مراسم به گونه‌ای بود که عملا شاهد دو جمعیت در محوطه توس بودیم؛ یکی محل تدفین که حاضران در آن مهمانان ویژه، چهره‌ها و مسوولان فرهنگی و هنری بودند و دیگری جمعیت مردمی علاقه‌مندی که پشت در‌های محوطه توس به احترام محمدرضا شجریان گرد آمده بودند. پس از آیین خاکسپاری مردم خواستار حضور همایون شجریان در میان خود بودند که به دلیل ملاحظات بهداشتی این امکان میسر نشد. مراسم تشییع و تدفین محمدرضا شجریان در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه به پایان رسید.
 
منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: