تیتر امروز

نحوه‌ کمک به افراد آسیب‌پذیرِ اطرافمان در بحران کرونا
«دیدار؛ یاری متقابل» - قسمت دوم

نحوه‌ کمک به افراد آسیب‌پذیرِ اطرافمان در بحران کرونا

سلسله مطالب «دیدار؛ یاری متقابل» به مفهوم همیاری اجتماعی در دوران همه‌گیری کرونا می‌پردازد. در این قسمت به شیوه‌های مختلف کمک به افراد آسیب‌پذیری پرداخته شده است که در اطراف ما زندگی می‌کنند.

مسئولان باید جهت بازدید از بیمارستان‌ها اصول اولیه پروتکل‌های بهداشتی را در نظر بگیرند، چون در غیر آن صورت نه تنها هیچ کمکی نمی‌کنند، بلکه شرایط را خطرناک‌تر نیز می‌کنند.

کد خبر: ۷۲۹۵۳
۱۰:۳۵ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ ویروس کرونا در این روز‌های پاییزی با شیبی تند در حال پیشروی است، شیبی که هر لحظه خطر ابتلا را در بین مردم بیش‌تر می‌کند و در این میان برخی اماکن جزو نقاط پرخطر تعریف شده است که در صورت کار غیرضروری افراد نباید در این مناطق حضور پیدا نکنند. یکی از این مناطق مراکز درمانی و بیمارستانی است که به گفته فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران کانون جدی انتقال بیماری کرونا هستند، اما علی‌رغم تمام توصیه‌های بهداشتی گاهی مسوولان به همراه عکاس و خبرنگاران از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بازدید سر زده به عمل می‌آورند که عدم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی در این بازدید‌ها خطر ابتلا را برای افراد حاضر افزایش می‌دهد. نمونه‌ی اخیر این اقدام، بازدید سرزده رئیس مجلس شواری اسلامی از بخش کرونای بیمارستان امام خمینی است که واکنش‌هایی را به همراه داشت، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به این بازدید‌های مسوولان از بیمارستان‌ها معتقد است: «این بازدید‌ها قاعدتا باید با مدیریت بیشتر و بر طبق یک پروتکل مشخص بهداشتی صورت گیرد تا افراد با حفاظت کامل رو به رو باشند.» رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز ضمن تاکید بر رعایت اصول اولیه پروتکل‌های بهداشتی توسط مسئولان در بازدید‌های سرزده بر این باور است: «اگر در تصاویر تلویزیونی مردم مشاهده کنند که مسئولان پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، قطعاً تاثیر منفی بر روی آن‌ها خواهد داشت.»
 
بازدید‌های مسئولان از بیمارستان‌ها باید با مدیریت بیشتری انجام شود
«نادر توکلی» معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران در مورد بازدید‌های سرزده‌ی مسوولان به بیمارستان‌ها و مراکز درمان که در این شرایط بحرانی معمولا همراهشان نفراتی هم هستند، گفت: این بازدید‌ها ضمن اینکه باید با مدیریت بیشتری انجام شود، باید با حفظ رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد. البته باید این مهم هم در نظر گرفت که خیلی از مسوولان به خصوص آن‌هایی که خارج از حوزه‌ی وزارت بهداشت هستند، وقتی شرایط کادر درمان و بیمارستان‌ها را می‌بینند، به میزان بیشتری تحت تاثیر شرایط و اجرای مدیریتی قرار می‌گیرند که نسبت به چند گزارش کتبی که به دست‌شان می‌رسد، متفاوت خواهد بود، اما حضور آن‌ها در بیمارستان باید با حفظ پروتکل‌های بهداشتی و در مکان‌هایی باشد که بیشتر بیماران عادی حضور دارند و در این صورت است بازدید آن‌ها می‌تواند تاثیر داشته باشد.
 
پروتکل مشخصی باید برای بازدید مسئولان از بیمارستان‌ها در نظر گرفته شود
توکلی بیان کرد: در حال حاضر هیچ جایی عاری از ویروس کرونا نیست، ممکن است آلودگی در خیلی از مکان‌ها و محیط‌ها بیشتر از آلودگی فضای بیمارستان باشد، یکی از این اماکن آسانسور‌های اماکن عمومی است که قطعا میزان حضور ویروس در آن وحشتناک است، چون در بسته است و ۷ الی ۸ نفر هر چند ثانیه یک بار سوار و پیاده می‌شوند و ممکن هم است، به درستی در آن محیط از ماسک استفاده نکنند که در این شرایط خطر جدی به وجود می‌آید و با این شرایط نمی‌توانیم بگوییم که فقط بیمارستان‌ها آلودگی بیشتری دارد، چراکه در کل جامعه الان ویروس پخش است، اما به هر حال منطقی است، اگر مسئولی در این شرایط قصد بازدید از بیمارستان و یا مراکز درمانی را دارد، یک پروتکل مشخص برای بازدیدش در نظر گرفته شود.
 
توکلی ادامه داد: البته در بازدید سر زده مسئولان شرایط سخت‌تر است، اما در هر شکل خود ما هم وقتی به عنوان نیروی ستاد وارد بیمارستان می‌شویم، سعی می‌کنیم تا حد امکان پروتکل‌ها را از نظر حفاظت فردی رعایت کنیم.
 
حضور در برخی بخش‌های بیمارستان نیاز به پوشش کامل حفاظتی دارد
او با اشاره به میزان بالای خطر ویروس کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه بیان کرد: همه جای بیمارستان نیاز به استفاده از لباس‌های حفاظتی نیست، چون همه جا میزان خطر بالا نیست، اما بیشترین میزان خطر در بخش‌های مراقبت ویژه است و همچنین در اورژانس‌ها بخشی که بیماران احیا می‌شوند و خدمات حیات بخش برای آن‌ها انجام می‌شود که نیاز به پوشش کامل دارد و ما برای پرسنل این پوشش را در نظر می‌گیریم.
 
وی ادامه داد: برای هر بخش بیمارستان سطوح حفاظت فردی داریم، در یک سطح ماسک کافی است و در سطح بالاتر علاوه بر ماسک به پوشش‌های دیگر هم نیاز داریم، بنابراین سطوح حفاظتی از زدن یک ماسک شروع می‌شود تا سطوحی که نیاز به پوشش کامل دارد، پس بخش‌های مختلف بیمارستان پروتکل‌های متفاوت دارد.
 
حضور سرزده مسئولان در مراکز درمانی باید به شرط رعایت تمام پروتکل‌ها باشد
«جلیل کوهپایه‌زاده» رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به بازدید‌های مسئولان از بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها گفت: از نظر حفاظت فردی معمولا کسانی که وارد بخش‌های کرونایی می‌شوند چه پرسنل و چه کسانی که برای بازدید می‌آیند، اگر از لوازم حفاظت فردی مناسب استفاده کنند، اتفاقی نمی‌افتد و ترجیحا تعدادشان در این مراکز هر چقدر کمتر باشد برای خودشان، پرسنل و بیماران بهتر است.
 
وی ادامه داد: بعضی وقت‌ها خود ما هم برای دلجویی از بیماران و عرض خسته نباشید به پرسنل به این بخش‌ها می‌رویم و حضور مسئولان نیز در این بخش‌ها و بازدید آن‌ها می‌تواند اثرات مثبتی برای پرسنل داشته باشد، اما به شرط آنکه تمام پروتکل‌ها رعایت شود. البته باید توجه داشته باشیم که از نظر علمی هر چه تردد در بخش‌های ویژه کرونایی کمتر باشد، احتمال ایجاد آلودگی و انتقال ویروس به حداقل می‌رسد.
 
بی‌مبالاتی و بی‌توجهی در بازدید‌های سرزده باعث ایجاد خطر می‌شود
کوهپایه زاده در رابطه با بازدید رئیس مجلس از بیمارستان امام خمینی بیان کرد: برای بازدید از بخش‌های کرونایی پروتکل‌های ویژه‌ای داریم که با توجه به اینکه روز بازدید رئیس مجلس حضور نداشتم، نمی‌دانم این پروتکل‌ها به چه صورت انجام شده، اما همچنان بر این نظر هستم که بازدید مسئولان از بیمارستان‌ها اگر با رعایت تمام پروتکل‌ها باشد، کار بدی نیست، چون به پرسنلی که بسیار خسته هستند، حس حمایت می‌دهد که مسئولان و تصمیم‌گیران کشور به آن‌ها توجه دارند.
 
وی ادامه داد: مسئولان باید جهت بازدید از بیمارستان‌ها اصول اولیه پروتکل‌های بهداشتی را در نظر بگیرند، چون در غیر آن صورت نه تنها هیچ کمکی نمی‌کنند، بلکه شرایط را خطرناک‌تر نیز می‌کنند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: خود من وقتی برای بازدید از این بخش‌ها می‌روم، تمام موارد امنیتی و بهداشتی را رعایت می‌کنم و به خوبی کار را مدیریت می‌کنم، ولی هر بی‌مبالاتی و بی‌توجهی باعث ایجاد خطر می‌شود.
 
تصویر عدم رعایت پروتکل‌ها از طرف مسئولان در تلویزیون اثر خوبی میان مردم ندارد
وی در پایان با اشاره به اثر عدم رعایت دستورات بهداشتی توسط مسئولان در بازدید از بیمارستان‌ها که از تلویزیون منتشر می‌شود، گفت: اگر در تصاویر تلویزیونی مردم مشاهده کنند که مسئولان پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، قطعاً تاثیر منفی بر روی آن‌ها خواهد داشت، چون دقیقا مثل این می‌ماند که من پلیس باشم، اما رفتارهایم خلاف مقرراتی باشد که به آن توصیه می‌کنم و یا پزشکی باشم که به همه موارد بهداشتی را توصیه می‌کنم، اما خودم خلاف آن را رعایت می‌کنم، پس بنابراین اصلاً اثر خوبی بر روی بینندگان نخواهد داشت.
 
منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: