تیتر امروز

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، اعمال بیشتر محدودیت‌ها برای کنترل بیماری کرونا را ضروری دانست و به مردم هشدار داد: شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور در وضعیت بحرانی بوده و انتشار این ویروس در حال خارج شدن از حد کنترل است.

کد خبر: ۷۲۸۰۰
۱۲:۲۹ - ۱۴ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پیام طبرسی با بیان این که ویروس کرونا در یک لحظه میزبان خود را شکار می‌کند، وضعیت فعلی شیوع کرونا در کشور را بحرانی توصیف کرد و خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از گذشته از سوی مردم شد.
 
وی به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصا در تهران از هفته‌های قبل و پس از کاهش محدودیت‌ها و رفتار‌های پرخطر، قابل پیش بینی بود.
 
معاون آموزشی گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری شکل گیری موج سوم کرونا در ایران تاکید کرد: ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دو هفته اخیر با بیمارانی مواجه شده ایم که با علایمی مشابه، ولی شدیدتر از دوره‌های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند.
 
طبرسی به افزایش بار مبتلایان به کرونا طی روز‌های گذشته اشاره کرد و افزود: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از اولین روز شیوع تا به امروز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، مربوط به روز‌های اخیر است.
 
وی تاکید کرد: کادر درمان دچار فرسودگی و خستگی شدند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می‌شود.
 
تقریبا ظرفیت بخش‌های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی است
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را با هدف قطع زنجیره ویروس کووید - ۱۹ خواستار شد و هشدار داد: تقریبا ظرفیت بخش‌های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی است و در آینده نیز هر تعداد تخت بستری به ناوگان درمان اضافه شود به درمان این بیماران تعلق می‌گیرد.
 
طبرسی با یادآوری این که بسیاری از بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بخش‌های مراقبت‌های ویژه دارند، همچنان در بخش‌های عادی تحت درمان هستند، 'گفت: علت این موضوع افزایش چشمگیر بیماران کرونایی نیازمند به مراقبت‌های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت‌های مراقبت‌های ویژه است.
 
وی همچنین اظهارداشت: با وجود این که بیشتر بیمارستان‌های تهران به مدار ارایه خدمات کرونایی پیوستند، اما همچنان با کمبود تخت‌های بستری روبرو هستیم که این موضوع بیانگر این مهم است که کشور با وضعیت بسیار نگران کننده و بحرانی روبرو شده است.
 
معاون آموزشی گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تاثیر مستقیم سفر‌ها بر افزایش آمار کرونا و تعطیلات پیش رو اشاره و به مردم توصیه کرد: برای پیشگیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید چرا که اگر مردم بخواهند همانند هفته‌های گذشته همچنان در مراسم‌های مذهبی شرکت کنند و به سفر رفتن ادامه دهند تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
 
طبرسی، دستورات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت تردد، برگزار نکردن تجمعات در مراسم‌های عزاداری اربعین و ماه صفر را فصل الخطاب دانست و عمل به این توصیه‌ها را از مردم خواستار شد.
 
برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم
 
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از افزایش تعداد شمار مبتلایان و در ادامه مرگ و میر‌ها در هفته‌های آتی خبر داد و افزود: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسئولان و سیاستگذاران هستیم.
 
طبرسی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیش از پیش رعایت شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری نیز مواجه شویم.
 
درمان بیماران کرونایی سخت‌تر شده است
وی در ادامه با بیان این که آمار‌ها بیانگر این موضوع است که درصد فوتی‌ها بر اثر ویروس کرونا در بخش‌های آی سی یو درصد بسیار بالایی است، توضیح داد: درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماه‌های گذشته سخت‌تر شده چرا که مبتلایان با علائم شدیدتر بیماری روبرو هستند.
 
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه خطاب به افرادی نسبت به رعایت توصیه‌ها بی توجه هستند، گفت: لطفا نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصا افراد در معرض خطر داشته باشید.
 
طبرسی علامت کلی کرونا را همچنان تب، سرفه و تنگی نفس ذکر کرد و یادآور شد: از بین رفتن حس چشایی، علایم گوارشی، قلبی و عصبی نیز از دیگر نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.
 
وی ادامه داد: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی موثر کرونا با شدت ادامه دارد، ولی کماکان دارویی ارایه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. دارو‌های ضد التهاب نیز تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است، ولی مطلقا بر میزان مرگ و میر‌ها اثری ندارند و مابقی موارد نیز صرفا در فاز تحقیقاتی قرار دارد.
 
این پزشک متخصص با بیان این که همچنان هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای مقابله با کرونا در هیچ جای دنیا وجود ندارد، افزود: درمان‌های ثانویه‌ای همانند درمان به کمک آنتی بادی‌ها در فاز نهایی تحقیقات هستند، مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاور‌ها و فناوری‌ها انجام می‌شود و به نظر می‌رسد این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثر گذاری بهینه‌تر و موثرتری داشته باشد.
 
طبرسی با بیان این که تاکنون دو جهش عمده کرونا در سنگاپور شناسایی شده است، توضیح داد:این مطالعات حاکی از کاهش علایم و شدت این بیماری است، ولی مابقی و بیشتر گزارش‌ها در گوشه گوشه دنیا حکایت از تکثیر و افزایش شدت بیماری زایی کرونا دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: این جهش‌ها باعث افزایش بیماری زایی کرونا شده به طوری که تکثیر ویروس را شدت بخشیده و این موضوع باعث شد که در حال حاضر بیماری زایی ویروس چند برابر شود.
 
همزمانی کرونا با آنفلوانزا زنگ خطری برای افزایش بار بیماری‌ها
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری همزمانی کرونا با آنفلوانزا و سایر ویروس‌های تنفسی را زنگ خطری برای افزایش بار بیماری‌ها ذکر کرد و ادامه داد: به نظر می‌رسد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های درمانی می‌تواند به میزان قابل توجهی از شدت بیماری زایی کرونا و آنفولانزا بکاهد.
 
طبرسی با یادآوری این که در حال حاضر کشور در مهار کرونا وضعیت مطلوبی ندارد، افزود: افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر‌ها در مقایسه با جمعیت کشور نشان می‌دهد آمار‌ها هنوز به عدد قابل قبول نزدیک هم نشده و باید بیش از پیش محدودیت‌ها و پروتکل‌ها جدی گرفته شود.
 
وی ابتلا و مبتلا نشدن به کرونا را کاملا موضوعی بی ارتباط با ژنتیک و گروه خونی افراد دانست و خاطرنشان کرد: ممکن است فردی در خط مقدم ارایه دهندگان خدمت به بیماران کرونایی باشد و طی هشت ماهی که از این اپیدمی می‌گذرد به آن مبتلا نشده باشد، ولی نکته اینجاست که کرونا در یک لحظه میزبان خود را شکار می‌کند.
 
معاون آموزشی گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که همچنان بهترین راه مبتلا نشدن به ویروس کووید - ۱۹ پیشگیری است، تاکید کرد: همچنان و همانند روز‌های اول شیوع این اپیدمی بیشترین قربانیان این بیماری افراد در معرض خطر و سالمندان هستند، ولی این موضوع به این معنی نیست که سلامت سایرین و جوان تر‌ها تضمین شده است چرا که مواردبسیاری نیز در موج سوم بدون هیچ بیماری زمینه‌ای و ریسک فاکتوری درگیر ابتلا به این بیماری در فرم‌های شدید‌تر شده اند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: