تیتر امروز

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان همزمان با کشته شدن دست کم چهار شخصیت برجسته در این کشور که روز یکشنبه رخ داد، نگرانی خود را بابت افزایش ترور‌های هدفمند اعلام کرده است.

کد خبر: ۷۲۷۸۵
۱۰:۲۵ - ۱۴ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع افغانستان تایید کرد، دو افسر در اداره حقوقی در کابل ساعات اولیه روز یکشنبه ترور شدند و حمدالله ارباب، عضو برجسته کمیسیون دسترسی به اطلاعات و ظریفه غفاری، شهردار شهر میدان از ترور جان سالم به در بردند.
 
وزارت کشور افغانستان اعلام کرد، همچنین فاضل خان، رهبر برجسته قبیله‌ای در نتیجه انفجار بمبی که به خودرویش متصل شده بود در ولایت پکتیا در شرق افغانستان کشته شد. مولوی عنایت‌الله، از اشخاصی برجسته و مهم مذهبی افغانستان نیز در ولایت تخار واقع در شمال شرق کشور ترور شد.
 
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این ترور‌ها را برعهده نگرفته است.
 
در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نگرانی شدید خود را بابت افزایش حملات هدفمند علیه غیرنظامیان در این کشور ابراز داشت.
 
این کمیسیون در بیانیه روز یکشنبه خود اعلام کرد، یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست سال جاری میلادی و در ترور‌های هدفمند و سیستماتیک، ۵۳۳ تن کشته و ۴۱۲ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
 
شهرزاد اکبر، رئیس این کمیسیون در توئیتی نوشت: اخبار مربوط به حملات هدفمند علیه غیرنظامیان، مقام‌های دولتی، نخبگان مذهبی و سایر غیرنظامیان هر روز منتشر می‌شود. این روند، جوی از ترس و وحشت را درست در زمانی ایجاد کرده که ما به همکاری، بسیج و شنیده شدن صداهایمان و شکل دادن روند صلح نیاز داریم. این وضعیت واقعا نگران کننده است.
 
این کمیسیون همچنین مشخص کرد که در ولایت قندهار واقع در جنوب افغانستان فقط ۱۲۲ غیرنظامی از جمله هفت زن در بازه زمانی ۱۹ فوریه تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ کشته و ۷۳ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
 
این افزایش ترور‌ها در حالی صورت گرفته که نمایندگانی از دولت کابل و گروه شبه نظامی طالبان در مذاکراتی با هدف گفتگو‌های بین افغان‌ها در دوحه، پایتخت قطر از ۱۲ سپتامبر و به عنوان بخشی از توافق به دست آمده بین طالبان و آمریکا حضور دارند و این گفتگو‌ها ادامه دارد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: