اگر نگاهی به وضعیت کشور ونزوئلا انداخته شود می‌توان وخامت اوضاع را دراین خصوص بهتر و عمیق‌تر درک کرد. فلج شدن پالایشگاه‌های کشور ونزوئلا و در نتیجه کمبود سوخت بحران سختی را پیش روی این کشور قرار داده است، اما ایران با برگ برنده خود یعنی ستاره‌خلیج فارس توانست از عهده این مسئولیت خطیر به خوبی بربیاید و حتی با ارسال محموله‌های بنزین به ونزوئلا قدرت و اقتدار ایران را مقابل سایر کشور‌ها گوشزد کند.

کد خبر: ۷۲۶۷۰
۱۲:۲۳ - ۱۲ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ با گذشت زمانی به قریب به دو سال از بهره‌برداری فاز سوم و پایانی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و ارتقاء کیفی واحد‌های پالایشگاهی در تولید بنزین استاندارد، ایران به جمع کشور‌های صادرکننده بنزین پیوست. با مختومه شدن پرونده واردات بنزین از مهرماه سال ۹۷ برگ جدیدی پیش روی صنعت پالایش کشور باز شد تا واحد‌های پالایشی علاوه بر تامین نیاز داخلی بتوانند پاسخگوی درخواست‌های صادراتی بنزین از کشور‌های خارجی نیز باشند.
 
پیش از این علی‌رغم وجود ۹ پالایشگاه نفتی در کشور برای جبران کسری بنزین مصرفی به اذعان مسئولان وقت در سال ۸۵ به طور میانگین روزانه حدود ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین وارد م شده است با ادامه این روند میلیون‌ها دلار ارزی که می‌توانست در طرح‌های دیگر هزینه و سرمایه‌گذاری شوند، صرف واردات بنزین می‌شد. اما امروز با توسعه صنعت پالایش کشور و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به رقم دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و دیگر خبری از کنار گذاشتن هزینه در جهت واردات بنزین به کشور نیست.
 
باتوجه به مصرف افسار گسیخته بنزین در سال‌های گذشته بیم آن می‌رفت که میزان تولیدات پالایشگاه‌ها کفاف نیاز‌های داخلی را ندهد و در نتیجه به افزایش واردات بنزین منجر شود. این اتفاق ناگوار می‌توانست در شرایط تحریم صنعت نفت را که به شدت در تنگنا قرار داده است را دچار بحران عمیق‌تری کند. اگر نگاهی به وضعیت کشور ونزوئلا انداخته شود می‌توان وخامت اوضاع را دراین خصوص بهتر و عمیق‌تر درک کرد. فلج شدن پالایشگاه‌های کشور ونزوئلا و در نتیجه کمبود سوخت بحران سختی را پیش روی این کشور قرار داده است، اما ایران با برگ برنده خود یعنی ستاره‌خلیج فارس توانست از عهده این مسئولیت خطیر به خوبی بربیاید و حتی با ارسال محموله‌های بنزین به ونزوئلا قدرت و اقتدار ایران را مقابل سایر کشور‌ها گوشزد کند. امروز کشور با گذر از مرحله‌ای که واردکننده بنزین بود به یکی از فعال‌ترین کشور‌های منطقه در خصوص صادرات بنزین تبدیل شده است و برای نخستین بار این کالا در میان کالا‌های غیرنفتی، توانسته است بر سکوی نخست صادرات بایستد. بدین ترتیب برای تقویت صادرات غیر نفتی و دوری از خام‌فروشی، خط صادراتی این سوخت استراتژیک فعال شد و با هدف‌گذاری در رونق صادرات فرآورده‌های نفتی و ظرفیت تولید روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین برای نخستین بار صادرات محموله‌های بنزین از سایر فرآورده‌ها پیشی گرفت.
 
آمار‌های صادراتی کشور از این امر حکایت دارند که در ۶ ماهه نخست سال جاری علی‌رغم تحریم‌ها ۳۰ میلیارد و ۳۴۹ میلیون دلار کالا به کشور‌های خارجی صادر شده است.
 
باتوجه به ارزش ۱۳ میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلاری صادرات کالا‌های غیرنفتی در نیمه نخست سال جاری باید گفت بنزین در صدر این کالا‌های صادراتی توانسته است در ارزآوری کشور نقش قابل توجهی را ایفا کند. باید تاکید کرد باتوجه به اقدامات انجام شده و تلاش‌های صورت گرفته تا به امروز، صنعت پالایش توانست کشور را مقابل فشار‌های خارجی روسپید کند و با همین رویه صادرات فرآورده‌های نفتی به خصوص بنزین را رونق خاصی ببخشد تا علاو ه بر ممانعت از هدررفت نقدینگی جهت واردات بنزین، با صادرات آن به درآمدزایی کشور نیز کمک کرده و به اعتبار بین‌المللی کشور بیافزاید.
 
منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: