تیتر امروز

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.
کد خبر: ۷۲۳۸۲
۰۹:۳۶ - ۰۸ مهر ۱۳۹۹
روایت موسوی لاری از رایزنی چندین روزه با شورای نگهبان
 
دیدارنیوز - سیدعبدالواحد موسوی‌لاری، وزیر پیشین کشور در دوره اصلاحات گفت: «عملکرد جریان اصلاح‌طلبی در چند مقطع قابل بررسی است؛ مقطعی که از سال ۷۵ شروع و ۸۴ تمام می‌شود که اصلاح‌طلبان با حضور در عرصه سیاسی و نهایتا پیروزی در انتخابات دوم خرداد، دولت اصلاحات را تشکیل دادند. بعد از آن دوران ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد از سال ۸۴ تا ۹۲ است. مقطعی هم از سال ۹۲ تا امروز که اصلاح‌طلبان بنا بر مصالحی، از نامزدی که از جبهه آنان نبود، حمایت کردند و در آنچه در این هفت سال اتفاق افتاده، شریک شدند».

او ادامه داد: «در دوره احمدی‌نژاد وضعیت اصلاح‌طلبان مشخص بود و خیلی جای بحث نداریم؛ به‌خصوص بعد از حوادث ۸۸ و مسائلی که پیش آمد. اما از سال ۹۱ و ۹۲ جریان اصلاح‌طلب به این جمع‌بندی رسید که باید مجدد در عرصه انتخابات حضور پیدا کند و فعال باشد. اینجا جریان اصلاح‌طلب می‌خواست موجودیت خود را با حضور در صحنه اعلام کند.
 
اصلاح‌طلبانی مثل آقای دکتر عارف و آقای جهانگیری ثبت‌نام کرده بودند. مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی کاندیدای خاص اصلاح‌طلبان نبود، اما اصلاح‌طلبان به ایشان علاقه‌مند بودند و دوست داشتند ایشان در صحنه باشد». موسوی‌لاری تأکید کرد: «انتخابات ریاست‌جمهوری تا امروز و تا این لحظه، تحت تأثیر انتخابات ۹۸ است؛ یعنی سؤال‌هایی که در اذهان مردم است، در ذهن کنشگران سیاسی نیز وجود دارد. محافل مختلف سیاسی در این مسئله بحث کرده و سناریو‌های مختلف را ارزیابی می‌کنند. انتخابات سه ضلع دارد؛ ۱- مردم، ۲- متولیان انتخابات و ۳- کنشگران سیاسی. اگر متولیان انتخابات قانونمند حرکت کنند و مردم احساس کنند رأی‌شان محترم است، شرکت می‌کنند و اگر مردم پای صندوق‌ها بیایند، اصلاح‌طلبان پیروز خواهند بود. در چنین فضایی، اصلاح‌طلبان می‌توانند به اجماع و نقطه‌نظر واحد برسند». او گفت: «در جلسات متعددی با شورای نگهبان از حقوق کاندیدا‌ها دفاع می‌کردم و در پاره‌ای موارد هم با شورای نگهبان به توافق می‌رسیدیم. در آخرین جلسه‌ای که با شورای نگهبان بود و آن‌ها هم با من همدلانه حرکت کردند، پیشنهاد من این بود که شما یک نماینده برای حل این مسئله تعیین کنید که توافق ما برای شما حجت باشد که از طرف شورای نگهبان آیت‌الله رضا استادی معرفی شد. ما تقریبا ۱۵، ۲۰ روز با ایشان جلسات مختلف داشتیم و پرونده‌خوانی می‌کردیم؛ یعنی یک فرد مشخص مشکلش چه بوده و ایشان هم نگاه می‌کرد که ببیند آیا چیزی در پرونده‌اش هست یا خیر؛ اگر نبود او را تأیید صلاحیت می‌کردند. به همین سادگی و به صورت رفاقتی و از طریق همین مکانیسم تا حد زیادی مشکلات و مسائل با شورای نگهبان حل شد». موسوی‌لاری با اشاره به ماجرای استعفای خود از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: «من در متن نامه استعفا به این نکته اشاره کردم و گفتم احزاب باید نقش فعال‌تری پیدا کنند. بعضی فکر کردند من مکانیسم حقیقی و حقوقی شکل‌دهنده شورای سیاست‌گذاری را زیر سؤال برده‌ام؛ در‌حالی‌که این‌طور نیست. من همچنان معتقدم در جریان اصلاح‌طلبی، همه آن‌ها زیر چتر احزاب نیستند. نیرو‌های بسیار ارزشمندی در شهر‌ها و مناطق دیگر هستند که می‌توانند حضور فعال داشته باشند، اما وابسته به هیچ‌کدام از احزاب نیستند. ما هر ساختار اجماعی را که تعریف می‌کنیم، باید ناظر بر بهره‌گیری از آن‌ها هم باشد. همان‌طور که به احزاب میدان می‌دهیم، باید آن‌ها هم باشند».
منبع: شرق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: