تیتر امروز

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است
ترجمه اختصاصی دیدار از میزگرد رادیو ملی آمریکا

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است

رادیوی ملی آمریکا میزگرد کوتاهی در مورد رویکرد دولت باید به برجام برگزار کرده است. میزگردی که گزاره مشترک آن حیاتی بودن بازگشت به برجام برای استراتژی کلی سیاست خارجی دولت بایدن است.
دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر کاهش یا توقف تولید مسکن را نمی پذیرد، گفت: اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد.

کد خبر: ۷۲۳۵۸
۱۹:۴۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۹
قالیباف: اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد
 
دیدارنیوز - نشست محمدباقر قالیباف با روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و نمایندگان دولت ظهر امروز (دوشنبه ۷ مهرماه) با موضوع بررسی طرح جهش تولید مسکن برگزار شد.  

قالیباف در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر باید به مردم در دو حوزه کمک فوری کرد، ادامه داد: نخستین موضوع بحث بسته حمایت معیشتی است، چرا که در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اختصاص می‌یابد، اما کالا‌ها حداقل و در خوشبینانه‌ترین حالت با ارز نیمایی به دست مردم می‌رسد، که در این راستا باید مسیر پرداخت ارز دولتی اصلاح شود.  

وی با تاکید بر اینکه ارز دولتی باید به آخرین حلقه زنجیره یعنی مردم پرداخت شود، تصریح کرد: چرا باید سود ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب واسطه‌ها برود و مردم کالا‌های اساسی را با قیمت غیرقابل قبول خریداری کنند؟  

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه مجلس مصمم به اجرای جهش تولید در حوزه مسکن و ریل گذاری در این حوزه است، گفت: تولید مسکن ضرورتی اجتناب ناپذیر است که می‌تواند در حوزه اشتغال و جذب نقدینگی تاثیرات مثبتی داشته باشد.  

وی با اشاره به اینکه در گذشته ۷۰ درصد درآمد خانوار صرف هزینه مسکن می‌شد، افزود: در حال حاضر اگر خانوار‌ها ۱۰۰ درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند و به همان میزان نیز قرض بگیرند، باز نمی‌توانند از عهده هزینه مسکن بربیایند.  
قالیباف با بیان اینکه مجلس مصمم است که موضوع تولید مسکن به روش دولتی دنبال نشود، ادامه داد: در حال حاضر معایب و مزایای مسکن مهر احصا شده و در حوزه ساختاری به دنبال این هستیم که مردم در ساخت مسکن دخیل باشند و از سوی دیگر حوزه حکمرانی تنها ریل گذاری و مدیریت صحیح در این بخش را انجام دهد و موانع را از سر راه مردم بردارد.  
رئیس قوه مقننه کشور با اشاره به افزایش قیمت صدور پروانه ساختمانی اظهار داشت: عدم تصمیم گیری مناسب در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها سبب شده که شهرداری‌ها قیمت پروانه ساخت واحد‌های مسکونی را افزایش دهند که این موضوع سبب بالا رفتن قیمت مسکن شده است.  

وی با بیان اینکه باید از تمامی ظرفیت‌های کشور که مربوط به مردم بوده در مسیر صحیح استفاده کرد، افزود: فولاد و سیمان جزو سرمایه‌های مردمی و انفال است، اما مشاهده می‌شود که مابه التفاوت قیمت ورق فولادی و همچنین سود اصلی فولاد و سیمان به جیب دلالان می‌رود.   

قالیباف با تاکید بر اینکه مجلس با دونرخی شدن قیمت کالا‌ها مخالف است، گفت: قرار نیست اموال عمومی که در اختیار حاکمیت قرار دارد و می‌تواند برای آن قیمت واحدی تعریف کند، با قیمت بالا به دست مردم برسد و هر روز افزایش قیمت داشته باشد.  

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با توسعه بی رویه شهرها، مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها و از شهر‌های کوچک به شهر‌های بزرگ مخالف است، بیان کرد: باید در شهر‌های کوچک فرصت ساخت مسکن فراهم شود تا مردم مجبور به حاشیه نشینی و زندگی در حلبی آباد شهر‌ها نباشند.  

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه انجام اقدامات لازم حمایتی در حوزه مسکن و مواد غذایی بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد، افزود: دولت هر پیشنهادی در حوزه طرح جهش تولید مسکن دارد، طی دو هفته آینده به کمیسیون تخصصی ارائه دهد. البته مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه تولید مسکن کاهش یافته یا متوقف شود را نمی‌پذیرد، اما از پیشنهادات اصلاحی استقبال می‌کند.  

قالیباف با بیان اینکه بافت‌های فرسوده داخل شهر‌ها باید در اولویت ساخت و ساز قرار گیرند، ادامه داد: قیمت‌ها باید در حوزه محصولاتی که هیچ ربطی به ارز نداشته و تولید داخلی دارند، منطقی شوند.  

وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را به ساخت مسکن ترغیب کنیم، تصریح کرد: ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام با قیمت کارشناسی سال ۹۵ وجود دارد که دولت می‌تواند از سرمایه‌های مردمی برای تکمیل آن‌ها استفاده و منابع حاصل از آن را در تولید مسکن سرمایه گذاری کند.  

رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه می‌تواند بدون افزایش پایه پولی، بحث جهش تولید را دنبال کرد، گفت: با جهش تولید مسکن ۲۵۰ حرفه به صورت مستقیم و حدود ۱۵۰۰ حرفه به صورت غیرمستقیم فعال می‌شود.
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: