تیتر امروز

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است
ترجمه اختصاصی دیدار از میزگرد رادیو ملی آمریکا

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است

رادیوی ملی آمریکا میزگرد کوتاهی در مورد رویکرد دولت باید به برجام برگزار کرده است. میزگردی که گزاره مشترک آن حیاتی بودن بازگشت به برجام برای استراتژی کلی سیاست خارجی دولت بایدن است.
دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده در برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون، چهارمین مرحله حقابه از محل چاه نیمه‌های سیستان وارد این تالاب شد.

کد خبر: ۷۲۳۱۰
۱۱:۱۹ - ۰۷ مهر ۱۳۹۹
 
دیدارنیوز ـ به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان وحید پورمردان اظهارداشت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بین المللی و بر اساس نیازسنجی‌های انجام شده حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد.
 
وی گفت: حفاظت از پوشش گیاهی در بستر تالاب بین‌المللی هامون، حفظ آب در مناطق حساس و کانون‌های گرد و غبار و کاهش اثرات تبخیر ناشی از تابش شدید آفتاب و باد‌های ۱۲۰ روزه دشت سیستان از عمده دلایل برنامه ریزی حقابه تالاب در بازه‌های زمانی مشخص است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: احیای تالاب هامون در یک برنامه بلند مدت و در طی پروژه‌های متعدد و متنوعی از لایروبی و حفر کانال تا قرُق و حقآبه و نهال‌کاری در حال انجام است.
 
وی بیان کرد: از ابتدای خشکسالی تاکنون این اولین تابستانی است که تالاب هامون در فصل گرما کاملا خشک نشد و حیاتش ادامه دارد.
 
تالاب یا دریاچه بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه‌های خزر و ارومیه و هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان است.
 
این تالاب از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون سابوری (صابری) و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل می‌دهند.
 
رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود آب به هامون است و رودخانه‌های خاش‌رود، فراه رود، هاروت‌رود، شوررود، حسین‌آباد و نهبندان نیز به تالاب هامون می‌ریزند.
 
وسعت تالاب هامون در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومترمربع است.
 
حیات دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.
 
تالاب هامون در چهارمین کنگره جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره که روز‌های پایانی سال ۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد از سوی سازمان یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شد که بدین ترتیب تعداد ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران به ۱۲ مورد افزایش یافته است.
 
خشکسالی و قطع آب رودخانه هیرمند در ۱۹ سال گذشته سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون و نابودی زیستگاه انواع پرندگان و حیوانات وحشی شد و ساکنان اطراف هامون را با مشکلات متعددی روبرو کرد.
 
تلاش دستگاه‌های دست اندرکار و جاری شدن سیلاب‌های مقطعی و دشتمال از افغانستان منبجر به آبگیری بخش‌هایی از این تالاب شده است و از طرفی براساس برنامه ریزی انجام شده سالانه ۶۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره‌گاه طبیعی چاه‌نیمه برای این تالاب درنظر گرفته شده که در سه مقطع هر مقطع ۲۰ میلیون مترمکعب رهاسازی می‌شود که رهاسازی آن در این مرحله از اول شهریور آغاز خواهد شد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: