رییس جمهور گفت: ما تحریم اقتصادی از سال ۵۹ داشته ایم، اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد. آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است.

کد خبر: ۷۱۹۹۸
۱۱:۰۴ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با ادای احترام به ایثارگران و رزمندگان اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس روز‌های تلخ و شیرینی داشتیم. برخی روز‌ها غرورآفرین بود و روز‌هایی هم بود که برای ما سخت بود. روز اول مهر ۵۹ نیروی هوایی ما قدرتمندی‌ای در منطقه کرد و این روز به نام نیروی هوایی در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد. عصر روز ۳۱ شهریور هواپیما‌های عراقی به کشور ما حمله کردند و فردای آن روز ۱۴۰ هواپیمای ما وارد عراق شد و به مواضع استراتژیک ارتش بعث عراق ضربه قاطعی زد.
 
وی ادامه داد: رهبری در مجلس پشت تریبون قرار گرفت و خبر خوش حمله هواپیما‌های ما را اعلام کرد. امام روشن کرد برای مردم که کسی سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب می‌دهد. بیان قاطع امام و قدرتمندی نیروی هوایی به دنیا نشان داد تصورات آن‌ها واهی بوده است. در سال ۶۰ هم با عملیات ثامن الحجج حصر آبادان شکست. عملیات فتح المبین در سال ۶۱ انجام شد و آزادی خرمشهر بهترین روز دفاع مقدس بود. وقتی صداوسیما خبر آزادی خرمشهر را اعلام کرد، همه مردم به خیابان ریختند و شادی کردند. البته روز‌های تلخی هم داشتیم وقتی مردم دزفول بمباران می‌شدند یا روزی که دشمن سلاح شیمیایی در سردشت و حلبچه استفاده کرد یا سلاح‌های مخرب علیه رزمندگان استفاده شد. روزی که هواپیمای مسافربری توسط جنگنده عراقی سرنگون شد و مسئولان اجرایی، قضایی، نظامی و نمایندگان مجلس به شهادت رسیدند، ایمان رزمندگان ما و حضور مردم در صحنه وجود داشت.
 
روحانی با طرح این سوال که چرا دشمن به ما حمله کرد؟ گفت: به دلیل محاسبات و توهمات اشتباه به ما حمله کردند. عراق گفت وقتی آمریکا با ایران قطع ارتباط کرده است، نیروی هوایی ایران کارایی ندارد و ارتش هم آمادگی ندارد. سپاه هم به شکل نیروی انتظامی بود. عراق معتقد بود که کشور‌های منطقه به آن‌ها قول حمایت دادند. در داخل کشور هم اختلاف‌هایی بود و ایران حامی خارجی ندارد پس با حمله برق آسا انقلاب را سرنگون می‌کنیم. هدف صدام سرنگونی انقلاب و نظام بود و گفت اگر به هدفم رسیدم، بخشی از ایران را تصرف می‌کنم یا معاهده ایران و عراق را پاره می‌کنم و حاکمیت خود بر اروندرود را اعمال می‌کنم، ولی رسوا و سرنگون شدند. همه کشور‌های منطقه که از آن‌ها حمایت کردند، ابراز پشیمانی کردند. گفتند چه پول‌هایی به صدام داده اند.
 
روحانی ادامه داد: امروز همین اتفاق تکرار شده است. تحریم‌های آمریکا هم بر اساس محاسبات اشتباه بود. ملت دقت کنند ما تحریم اقتصادی از سال۵۹ داشته ایم، اما جنگ اقتصادی از ۹۷ شروع شد. آمریکا با تمام امکانات وارد جنگ با ایران شده است. صدام گفت ادامه مصاحبه را در اهواز انجام می‌دهم آمریکا هم گفت چند ماه دیگر وارد تهران می‌شویم و انقلاب چهل سالگی خود را نمی‌بیند. فکر می‌کرد در فرودگاه مهرآباد یا امام برای آن‌ها فرش قرمز پهن شده است. کشور‌های اروپایی گفته بودند سه ماه دیگر جمهوری اسلامی وجود ندارد. خواستند نظام را سرنگون کنند و توافق را از بین ببرند، ولی به اهدافشان نرسیدند. همان قطعنامه ۲۲۳۱ در برابر آن‌ها ایستاد و آن‌ها را مفتضح کرد. آمریکا چند نوبت به شورای امنیت رجوع کرد، زیرا آنجا را حیاط خلوت خود می‌دانست، ولی قطعنامه آن‌ها علیه ایران برای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تمدید تحریم تسلیحاتی موفق نشد و فقط دومینیکن با آن‌ها همراه شدند و سایر کشور‌ها مقابل آن‌ها ایستاد؛ ابهت آمریکا فرو ریخت.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: