آماده باش تیم های عملیات ویژه اورژانس کشور و انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا از سوی آنها، ورود هواپیماهای بال ثابت هوانیروز به اورژانس و امکان انتقال بیماران در استان ها به پایتخت و فعالیت چهل و ششمین پایگاه اورژانس هوایی از امروز از جمله مباحثی بود که رییس سازمان اورژانس کشور از آن خبر داد.

کد خبر: ۷۱۴۹۱
۱۲:۰۵ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
امکان انتقال هوایی بیماران استانها به پایتخت
 
دیدارنیوز - دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، گفت: طی سال‌های گذشته سرعت خدمت رسانی اورژانس به بیماران و مصدومان افزایش قابل توجهی داشته است. همچنین در گسترش مراکز خود توانسته‌ایم موفقیت‌های بیشتری داشته باشیم. امروزه پایگاه‌های اورژانس ما به ۳۳۰۰ پایگاه رسیده  است. همچنین از ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس، امروز به ۵۷۰۰ دستگاه رسیده‌ایم.

فعالیت چهل و ششمین پایگاه اورژانس هوایی از امروز
وی ادامه داد: در گذشته موتورآمبولانس نداشتیم، اما اکنون ۳۳۰ موتور آمبولانس در ناوگان اورژانس کشور فعال هستند. تاکنون ۴۵ فروند بالگرد برای خدمات اورژانس هوایی فعال بودند که امروز کارهای استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی انجام شد و خرسندیم اطلاع دهیم که ۴۶‌امین پایگاه بالگرد اورژانس هوایی از امروز آغاز به کار می‌کند.

اهمیت حضور زنان در تیم عملیات ویژه اورژانس
وی در ادامه با اشاره به اهمیت تربیت نیروهای انسانی خانم در تیم های عملیات ویژه گفت: برای نخستین بار در دانشگاه‌های علوم پزشکی ۳۰ درصد از ظرفیت رشته فوریت‌های پزشکی از خانم‌ها هستند.

۵ پایگاه دریایی اورژانس کشور
وی با اشاره به این که پنج دستگاه شناور به ناوگان اورژانس کشور اضافه شده است، گفت: این دستگاه‌ها کار خدمات رسانی در آب‌های خلیج فارس را به خوبی انجام می‌دهند.

آموزش خودامدادی به دانش آموزان
کولیوند با اشاره به گسترش آموزش خدمات فوریت‌های پزشکی گفت: در سطح مدارس با وزارت آموزش و پرورش قرار گذاشته‌ایم تا کلاس درسی برای فوریت‌های پزشکی و آموزش خود امدادی به دانش آموزان داشته باشیم. این گونه خدمات آموزشی سبب شد که برای حوادث چهارشنبه آخر  سال نیز اقدامات موفقی انجام دهیم. ارتقای مهارت تخصصی همکاران ما رو به افزایش است که توانسته کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و رضایت مردم را افزایش دهد.

وی با اشاره به خدماتی که اورژانس در انتقال مبتلایان به کرونا انجام داده است، اظهار کرد: این خدمات وصف ناشدنی هستند، بسیاری از همکاران ما در این دوران به بیماری کرونا مبتلا شدند و تعدادی از آنها نیز شهید شدند. روحیه داوطلبی و جهادی که در این ایام در سازمان اورژانس شکل گرفت برگرفته از روحیه، ایثار، شهادت و از جان گذشتگی است.

۲ پایگاه اورژانس ریلی در کشور
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های که برای تکمیل اورژانس ریلی کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: این طرح از شهر زنجان آغاز شد و امروز نیز پایگاه اورژانس ریلی دیگری در استان فارس افتتاح می‌شود.
 
امکان انتقال بیماران استانها به پایتخت
وی با اشاره به این که تاکنون ۴۵ فروند بالگرد در اورژانس هوایی فعال بودند بیان کرد: تاکنون ۳۲ هزار نفر توسط این بالگردها منتقل شدند که ۶۵ درصد آنها مستقیما به اتاق عمل اعزام شدند. همچنین خوشبختانه امروز اولین پرواز بال ثابت توانست یک بیمار تنفسی را از زاهدان به تهران منتقل کند. به این ترتیب هواپیماهای بال ثابت هوانیروز نیز به اورژانس هوایی ما اضافه شد. در نتیجه در صورتی که بیماری در هر نقطه‌ای از کشور لازم باشد برای گرفتن خدمت بیشتر به تهران بیاید، توسط این فروندهای بال ثابت به پایتخت منتقل خواهد شد.

زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیماران
کولیوند با اشاره به  هدف گذاری ۵ ساله برای افزایش سرعت رسیدن اورژانس بر بالین بیمار تاکید کرد: هدفمان این بود که تا سال ۱۴۰۰ این زمان به شکل دقیق تعریف شود؛ در حال حاضر در تهران آمبولانس‌ها به طور میانگین ۱۴ دقیقه و موتور آمبولانس‌ها در ۱۰ دقیقه بر بالین بیمار حاضر می‌شوند. همچنین در جاده‌ها این زمان حدودا ۱۵ دقیقه و در شهرهای کوچک در کمتر از ۷ دقیقه برآورد می‌شود. خوشبختانه اکنون با استانداردهای جهانی مطابقت داریم و حتی یک سال از برنامه تعریف شده خود جلوتر هستیم که این موضوع با همکاری خوب پرسنل ما و وزارت بهداشت میسر شد.

انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا از سوی تیم های عملیات ویژه
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت آمادگی نیروهای عملیات ویژه اورژانس اظهار کرد: حدودا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد نیروها را در قالب تیم عملیات ویژه تربیت کرده‌ایم که برای مقابله با حوادث وارائه خدمات هنگام حوادث بسیار پیچیده مانند حوادث تروریستی، رادیواکتیو و غیره آمادگی دارند. از این نیروها در بحران کرونا نیز استفاده کردیم. زیرا از نظر تجهیزات آمادگی‌های کامل را داشتند؛ تا جایی که طی ماه‌های گذشته برای انتقال بین بیمارستانی مبتلایان به کرونا نیز از این نیروها استفاده شد و تاکنون هیچ نارضایتی از آنها وجود ندارد.   این نیروها همواره آماده باش بوده و در حالی که ساعت شیفت‌های کاریشان بیش از وظیفه ذاتی ‌آنها است حتی به مرخصی هم نرفتند.

سامانه مانیتورینگ کنترل آمبولانس ها
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص سامانه مانیتورینگ کنترل آمبولانس ها، تصریح کرد: این سامانه برای تمامی آمبولانس‌ها فعال است و نگاهی کنترلی و نظارتی دارد که سبب ارتقای کیفیت خدمات و افزایش سرعت در ارائه خدمات بوده است. با استفاده از این سامانه برای کنترل آمبولانس‌ها توانسته‌ایم در خصوص مسیریابی بهتر در شرایط ترافیکی نیز بهره جویی کنیم. سامانه MCMC نیز در این راستا به کمک سامانه AMC آمده است.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم