سازمان تامین اجتماعی با ابلاغ بخشنامه‌ای به همه واحد‌های اجرایی این سازمان اعلام کرد: امکان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه (به‌طور اختیاری) فراهم شد.

کد خبر: ۷۱۴۲۵
۱۴:۰۸ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، این بخشنامه ویژه بیمه‌شدگانی است که به دلیل ماهیت شغلی به صورت کسری از ماه در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی مشغول به کار و خواهان تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه بودند.
 
همچنین مشمولان این بخشنامه، افرادی هستند که به صورت پاره‌وقت (کسری از ماه) در کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی اشتغال به کار داشته و برای آن‌ها در ماه موردنظر (حداقل یک روز) سابقه پرداخت حق بیمه لحاظ شده باشد.
 
شرایط پذیرش تقاضا
حداکثر سن پذیرش درخواست متقاضی تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه برای مردان و زنان ۵۰ سال تمام در تاریخ ثبت تقاضا خواهد بود. درصورتی که سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مازاد سنی مقرر خواهد بود. تمامی بیمه‌شدگان متقاضی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند نیز از اعمال شرط سنی معاف خواهند بود.
 
ارائه درخواست، عقد قرارداد و صدور برگ پرداخت حق بیمه کسری از ماه صرفاً در زمان حیات بیمه‌شده امکان پذیر است و انجام فرایند‌های یادشده تحت هیچ شرایطی توسط بازماندگان مجاز نخواهد بود.
 
در صورت صدور برگ پرداخت حق بیمه در زمان حیات بیمه شده، امکان پرداخت حق بیمه توسط بازماندگان تا پایان مهلت مقرر میسر است.
 
نحوه ارائه درخواست
ارائه درخواست توسط متقاضی و یا وکیل قانونی وی امکان‌پذیر خواهد بود. واحد‌های اجرایی مکلفند بلافاصله پس از ثبت تقاضا حداکثر ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت درخواست، استحقاق یا عدم استحقاق بیمه شده (سن و سابقه) را به وی اعلام کنند و بیمه‌شده نیز باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ اعلام موافقت سازمان جهت انعقاد قرارداد اقدام کند. مشروط بر این که از تاریخ ثبت درخواست تا عقد قرارداد بیش از ۳ ماه سپری نشده باشد بدیهی است چنانچه به عللی ۳ ماه مهلت مقرر (۲ ماه واحد اجرایی و یک ماه متقاضی) سپری شود، پذیرش تقاضا منوط به ارائه درخواست مجدد و رعایت سایر شرایط مقرر خواهد بود.
 
متقاضی مجاز به پرداخت حق بیمه کسری از ماه خود حداکثر از تاریخ ثبت درخواست به بعد است و کسری سوابق گذشته مربوط به قبل از درخواست به هیچ عنوان ملاک عمل و مشمول پرداخت نخواهد بود. همچنین وصول حق بیمه کسری از ماه برای ماه‌های بدون کارکرد (صفر) امکان ندارد.
 
متقاضیان مشمول می‌توانند با یک مرتبه ارائه درخواست و انعقاد قرارداد نسبت به تکمیل سوابق خود اقدام کنند و نیازی به تجدید قرارداد جهت پرداخت کسری ماه‌های سال‌های آتی نخواهد بود.
 
مهلت و نحوه پرداخت حق بیمه
فقدان کارکرد یا عدم پرداخت حق بیمه کسری از ماه به مدت یک سال از تاریخ آخرین ماه پرداخت حق بیمه (حسب مورد توسط کارفرما یا متقاضی) موجب لغو قرارداد می‌شود که در این صورت پذیرش درخواست مجدد منوط به احراز شرایط سنی و سایر شرایط مقرر خواهد بود.
 
متقاضی باید از ابتدای آذرماه لغایت پایان بهمن ماه هر سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه نخست و از ابتدای خرداد سال بعد لغایت پایان مرداد ماه همان سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه دوم سال قبل به صورت یک‌جا اقدام کند.
 
در صورتی که متقاضی خارج از موعد مقرر نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کند، امکان پذیرش سوابق ناشی از آن میسر نخواهد بود و مبلغ پرداختی به وی مسترد می‌شود.
 
نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات بیمه‌ای
سهم حق بیمه متقاضی برای استفاده از تعهدات موضوع قانون تامین اجتماعی و همچنین بابت حمایت‌های درمانی ماده (۳) قانون (به استثنای غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری و کمک هزینه ازدواج موضوع بند "ج" و تبصره ذیل ماده مذکور) مجموعا ۲۷ درصد است.
 
بر اساس ماده (۲۸) قانون تامین اجتماعی علاوه بر نرخ حق بیمه مورد اشاره، به میزان ۳ درصد حق بیمه نیز به عهده دولت خواهد بود.
 
دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه
دستمزد روزانه مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه نیز شامل دستمزد روزانه ماهی است که سابقه آن به اعتبار پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه ایجاد شده است، مشروط بر این که از حداقل دستمزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر و از حداکثر دستمزد مصوب بیشتر نباشد. همچنین لازم است قبل از محاسبه دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه، از جمع‌آوری کلیه سوابق بیمه‌شده اطمینان حاصل شود.
 
سوابق ناشی از پرداخت حق بیمه کسری از ماه با توجه به عدم اشتغال بیمه‌شده در این مدت به عنوان سوابق سخت و زیان آور ملاک عمل نیست و نوع این بیمه از بیمه‌شدگان تحت عنوان «تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه» خواهد بود.
 
در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و محرز شود که همزمان به نحو دیگری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان است، وجه پرداختی در دوره هم‌پوشانی عینا به وی مسترد و سوابق ایجادی ناشی از آن حذف می‌شود.
 
در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت و به طور همزمان مشمول سایر صندوق‌های بیمه‌ای یا عناوین مشابه باشد، وجه پرداختی در دوره هم‌پوشانی به کسر حق بیمه سهم درمان (۹/۲۷) به وی مسترد می‌شود.
 
همچنین درصورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و بنا بر هر دلیلی سابقه بیمه اجباری که مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه کسری از ماه بوده است، حذف شود، وجه پرداختی بابت ماه مربوطه به کسر حق بیمه سهم درمان (۹/۲۷) به وی مسترد می‌شود.
 
 
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: