عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق گفت که یک تیم درباره پرونده آب به سرپرستی وزیر منابع آبی این کشور برای مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تشکیل شده است.

کد خبر: ۷۱۲۶۸
۱۵:۴۷ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

 
دیدارنیوز ـ اقبال عبدالحسین، امروز (یکشنبه) به خبرگزاری رسمی عراق «اینا» گفت که وزارت امور خارجه این کشور به کمیسیون روابط خارجی پارلمان، تشکیل این تیم مذاکره کننده را به سرپرستی «مهدی رشید الحمدانی» وزیر منابع آبی عراق، ابلاغ کرده است.
 
این نماینده پارلمان افزود که این تیم مذاکره کننده به دستور «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، مسوول مذاکره با مقامات مسوول جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برای حل و فصل مساله آب است.
 
به گفته وی، این تیم مذاکره کننده می‌کوشد تا با ممانعت از احداث سد‌های بیشتر که منجر به تبدیل شدن بخشی از زمین‌های عراق به بیابان و قطع مقادیر زیادی آب از اراضی کشاورزی شده، راه حل جدی برای آب‌های مشترک با این دو کشور پیدا کند.
 
عبدالحسین با اشاره به ضرورت موفقیت این تیم مذاکره کننده عراقی ادعا کرد که تیم مزبور می‌تواند از پرونده روابط اقتصادی به عنوان ابزاری برای تحت فشار گذاشتن ایران و ترکیه برای حل و فصل آب‌های مشترک بهره ببرد.
 
این درحالی است که مقامات عراقی تاکید دارند که بخش اعظم منابع آبی عراق از ترکیه به واسطه دو رودخانه دجله و فرات سرچشمه می‌گیرد و سهم منابع آبی ایران که به عراق وارد می‌شود، بسیار ناچیز است.
 
عراق در طول سال‌های گذشته از ساخت سد‌های بزرگ ترکیه مانند سد «الیسو» بر رودخانه دجله و قبل از آن سد «آتاتورک» بر رودخانه فرات در زمینه منابع آبی با مشکلات جدی مواجه شده است.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: