کارشناسان سازمان ملل در گزارشی جدید گفتند، طرف‌های درگیر در لیبی و حامیان بین‌المللی آنها شامل امارات، روسیه و اردن به عنوان حامی خلیفه حفتر در برابر ترکیه و قطر به عنوان حامی دولت توافق ملی تحریم تسلیحاتی این سازمان علیه این کشور نفت‌خیز حوزه شمال آفریقا را نقض کرده‌اند و این تحریم "کاملا بی‌تاثیر" شده است.

کد خبر: ۷۰۹۲۶
۱۲:۲۳ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیته کارشناسان سازمان ملل که ناظر بر تحریم‌ها علیه لیبی هستند، در گزارشی تصریح کردند ۱۱ شرکت نیز از جمله شرکت امنیتی خصوصی روسیه‌ای موسوم به گروه واگنر تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده‌اند؛ شرکتی که به گفته این کمیته در ماه مه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ مزدور را برای حمایت از خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای به اصطلاح "ارتش ملی لیبی" در شرق این کشور ارائه کرد.
 
این کمیته از کارشناسان همچنین تصریح کردند، طرف‌های درگیر در لیبی و حامیان خارجی آنها به همراه مصر و سوریه بر خلاف الزام قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل که باید با داشتن دلایل معقول برای وجود محموله‌های تسلیحات و مهمات در کشتی‌ها یا هواپیماها از آنها بازرسی می‌کردند، در انجام چنین بازرسی‌هایی کوتاهی کرده‌اند.
 
این کمیته از کارشناسان تصریح ساختند: از زمان درگیر شدن مستقیم‌تر ترکیه در سال ۲۰۱۹ و امارات در ژانویه ۲۰۲۰ در جنگ در لیبی، انتقال سلاح از جانب این دو عضو سازمان ملل به لیبی به شکلی وسیع، فاحش و با بی‌اعتنایی کامل به تدابیر تحریم‌ها انجام شده است.
 
در این گزارش خاطر نشان شد: این کمیته به این ترتیب در می‌یابد ترکیه و امارات متحده عربی مکررا به تحریم تسلیحاتی لیبی که از ۲۰۱۱ به اجرا درآمد پایبند نبوده‌اند.
 
همچنین این کارشناسان به اقدام ترکیه در استقرار پرسنل نظامی و انتقال دست‌کم ۱۰ نوع تجهیزات نظامی به همراه منتقل کردن شبه‌نظامیان خارجی در لیبی استناد کردند. به گفته آنها اکثر ادوات نظامی شامل سیستم‌های جنگ الکترونیک، موشک‌های ضد تانک هدایت‌شونده، پهپادها، توپخانه و سلاح‌های ضد هوایی خودکار، سیستم‌های موشک‌های زمین به هوا، ناوچه‌ها و جنگنده‌های مخصوص حملات زمینی از جانب ترکیه برای دولت مستقر در طرابلس فرستاده شده‌اند.
 
در ادامه این کارشناسان گفتند، امارات نیز به استقرار پرسنل نظامی و انتقال دست‌کم پنج نوع تجهیزات نظامی به لیبی شامل نفربرهای زرهی و ماشین‌های گشت‌زنی و یک جت فرانسوی داسو میراژ ۲۰۰۰-۹ پرداخته است.
 
به گفته این کارشناسان، روسیه دست‌کم دو نوع تجهیزات نظامی در لیبی مستقر کرده و در این مورد به یک جت Mig-۲۹A فعال در پایگاه هوایی الجفرا در ۱۸ ماه و یک جنگنده مافوق صوت SU-۲۴ فعال در دو پایگاه الجفرا و الخادم در همان روز و همچنین "ارتقاء یک تانک جنگی اصلی" برای یک شرکت نظامی خصوصی ناشناس روسیه اشاره کردند.
 
این کارشناسان تصریح کردند، گروه واگنر "ماموران مسلح نظامی خصوصی و تجهیزات نظامی" به لیبی منتقل کرده تا از عملیات‌های نظامی حفتر از جمله دو نفربر زرهی پشتیبانی کند.
 
طبق اعلام این کمیته، عوامل گروه واگنر در عملیات عقب‌نشینی نیروهای حفتر از بنی ولید در ۲۷ مه شرکت کرده و گزارش شد که در اول ژوئیه عواملش در دست‌کم پنج پایگاه هوایی و در تاسیسات نفتی شراره استقرار یافته‌اند.
 
۱۰ شرکت دیگری که از سوی این کمیته متهم به پشتیبانی لجستیکی از نیروهای خلیفه حفتر و نقض تحریم تسلیحاتی لیبی شده‌اند، عبارتند از شرکت‌های هواپیمایی کشورهای قزاقستان، سوریه، اوکراین، و تاجیکستان و همچنین دو شرکت اماراتی.
 
این کارشناسان خاطر نشان کردند، محموله‌رسانی به هر دو طرف درگیری از طریق هوا به صورت وسیع رخ داده و در همین راستا پروازهایی از امارات به غرب مصر و شرق لیبی و همچنین از جانب روسیه از طریق روسیه به شرق لیبی برای تقویت نیروهای حفتر و همچنین از جانب ترکیه به غرب لیبی برای تقویت دولت مستقر در طرابلس رخ داده است.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: