کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز سه‌شنبه از روسیه خواست یا تحقیقات مستقل کاملی را در قبال یافته‌های آلمان درخصوص مسموم کردن آلکسی ناوالنی با ماده اعصاب نوویچوک انجام داده و یا با چنین تحقیقاتی همکاری کند.

کد خبر: ۷۰۸۵۵
۱۵:۴۹ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری رویترز، مسکو اعلام کرده هنوز سند و مدرکی دال بر اینکه ناوالنی مسموم شده باشد ندیده است.
 
میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام داشت: این به اندازه کافی خوب نیست که به همین سادگی مسموم شدن او را و لزوم انجام شدن تحقیقاتی جامع، مستقل، بی طرف و شفاف را در قبال این تلاش برای ترور رد کنیم.
 
وی اظهار کرد: به عهده مقام‌های روسیه است که تحقیقاتی کامل را درباره این که چه کسی مسئول این جنایت بوده انجام دهند؛ جنایتی بسیار جدی که در خاک روسیه ارتکاب یافته است.
 
باچله گفت، تعداد موارد مسموم سازی یا دیگر اشکال ترور هدفمند شهروندان فعلی یا سابق روسیه چه در داخل روسیه و چه در خاک یک کشور خارجی در دو دهه گذشته عمیقا آزاردهنده است.
 
همچنین روپرت کولویل، سخنگوی وی نیز در اظهاراتی به پرونده سرگئی اسکریپال و همچنین مسموم کردن آلکساندر لیتویننکو که در سال ۲۰۰۶ در لندن در گذشت، اشاره کرده و گفت، در موارد سابق فرآیند‌های قانونی درست اجرا نشدند و این منجر به "فرار از مجازات تقریبا تمام و کمال" در روسیه شد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: