درحالی که با نظر وزارت بهداشت و ستاد کرونا، ورود گردشگران خارجی به ایران و صدور ویزای توریستی متوقف شده است، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مذاکره با وزیر بهداشت برای از سرگیری صدور ویزا به تور‌های گردشگری و گروه‌های خارجی خبر داده است.

کد خبر: ۷۰۶۴۶
۱۷:۱۷ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ تیرماه ۹۹ معاون گردشگری اعلام کرد که ورود گردشگران خارجی به ایران از زمان شیوع ویروس کرونا متوقف شده و وزارت بهداشت برگزاری تور‌های بین‌المللی را تا فروکش کردن ویروس کرونا و عبور از شرایط سخت و بحرانی ممنوع کرده است، اما سفر‌های ضروری، تجاری و کاری به ایران البته به صورت انفرادی بدون مانع است. بعد از این اظهارات، رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه نیز از غیرفعال شدن گزینه‌های «روادید گردشگری و زیارتی» از سامانه روادید الکترونیکی ایران تا عادی شدن شرایط خبر داد.
 
علی‌اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در آخرین ارزیابی، میزان خسارت واردشده از ویروس کرونا به گردشگری را تا مردادماه امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و گفته بود: در سه ماه نخست امسال فقط ۷۴ نفر گردشگر به ایران سفر کردند و گردشگری به صفر نزدیک شده است.
 
او چند وقت پیش گفت که با تایید وزارت بهداشت و کمیته اجتماعی کشور، شهریورماه گردشگری خارجی و پرواز‌های خارجی برقرار خواهد شد و تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد.
 
مونسان روز گذشته (شنبه ۱۵ شهریورماه) در جلسه شورای مدیران این وزارتخانه نیز از برنامه‌ریزی‌ها برای صدور ویزا برای تور‌های گروهی خارجی خبر داده و گفته است: «در این خصوص با وزیر بهداشت صحبت‌هایی داشته‌ام. گردشگران خارجی زمانی که با تور و به صورت گروهی به ایران سفر کنند از نظر سلامت بررسی می‌شوند و تمام دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و از مراکز و تاسیسات رسمی تحت نظارت این وزارتخانه که تمام دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، استفاده خواهند کرد.»
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این‌که برخی از کشور‌ها جذب گردشگر خارجی را آغاز کرده‌اند و سفر‌های خارجی به این کشور‌ها انجام می‌شود، اظهار کرده است: ما نیز با در نظرگرفتن نظر وزارت بهداشت و توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم موضوع جذب گردشگر خارجی را دوباره آغاز کنیم.
 
رایزنی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با وزارت بهداشت برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری ایران به گروه‌ها و تور‌ها در شرایطی درحال انجام است که برخی از کشور‌ها در بازگشایی مرز‌های هوایی به خاطر تهدید ویروس کرونا، انعطاف کمی نشان می‌دهند و تعداد پرواز‌های بین المللی نیز محدود است. هم‌اکنون در مسیر‌های ایران ـ پاریس، لندن، منچستر، آمستردام، وین، دبی، دوحه، بانکوک، کوآلالامپور، گوانگجو، بصره، مسکو، دهلی و بیروت پرواز‌هایی برقرار شده که در برخی از این مسیر‌ها فقط افراد دارای کارت و جواز اقامت، کار و یا تحصیل امکان سفر دارند.
 
مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره برقرار بیشتر پرواز‌های بین‌المللی گفته است: از سرگیری پرواز‌های خارجی و بازگشت شرایط آن‌ها به حالت عادی تنها به شیوع ویروس کرونا و نحوه کنترل آن از سوی کشور‌های مختلف بستگی دارد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: