وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی تهدیدآمیز مدعی شد اگر مسکو طی روز‌های آتی توضیحی قانع‌کننده درباره مسمومیت «ناوالنی» ارائه نکند؛ عواقب این مسئله فقط به لغو پروژه نورد استریم ۲ ختم نخواهد شد.

کد خبر: ۷۰۵۷۲
۱۰:۰۰ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که کشورش عهده‌دار درمان «آلکسی ناوالنی» از منتقدان دولت مسکو است؛ در مصاحبه با «بیلد» مدعی شد: تعیین ضرب‌الاجل کار هیچ‌کس را پیش نمی‌برد، اما اگر طی روز‌های آتی، توضیحی از جانب روسیه (درباره مسمومیت ناوالنی) دریافت نکنیم، بالاجبار، درباره نوع واکنشی که باید اتخاذ کنیم؛ با شرکایمان به بحث می‌نشینیم.
 
این دیپلمات آلمانی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه را در مسمومیت ادعایی ناوالنی دخیل می‌داند؛ گفت: اشارات زیادی به این موضوع وجود دارد و در حال حاضر، مسکو با چالش مواجه است.
 
ماس در ادامه مدعی شد: امیدواریم که روسیه این جنایت بزرگ را حل و فصل کند. اگر مسکو ربطی به این قضیه ندارد؛ به نفع خودش است که ادله‌ای در اثبات این موضوع داشته باشد.
 
وی همچنین با لحنی تهدیدآمیز، مدعی شد: امیدواریم روسیه ما را به تغییر موضع‌مان در قبال پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم ۲» وادار نکند. این پروژه بیش از ۱۰۰ شرکت از ۱۲ کشور اروپایی را شامل می‌شود و حدود نیمی از این شرکت‌ها آلمانی هستند.
 
ماس همچنین در تکرار ادعای آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مدعی شد: محدود کردن عواقب این ماجرا به نورد استریم ۲، با آنچه که اتفاق افتاده همخوانی ندارد.
 
آلمانی‌ها مدعی هستند که ناوالنی با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده است.
 
این در حالی است که انگلیس سه سال پیش، ادعای مشابهی را درباره ترور «سرگئی اسکریپال» جاسوس روس‌تبار مطرح کرده و مدعی شده بود عوامل مسکو از همین ماده شیمیایی برای مسموم کردن او استفاده کرده بودند.
 
همزمان، وزارت خارجه روسیه با رد این اتهامات، در بیانیه‌ای اعلام کرد: در رابطه با گمانه‌زنی‌های مطرح شده در زمینه عامل اعصاب، باید گفت که سال‌هاست متخصصان غربی اذعان می‌کنند که ناتو با مواد شیمیایی این‌چنینی کار کرده است.
 
این اظهارنظر وزارت خارجه روسیه را می‌توان اشاره‌ای تلویحی به سناریونویسی غرب علیه مسکو تلقی کرد به ویژه که طرفین در باب مسائل مختلف ازجمله بلاروس، کریمه و سوریه با یکدیگر اختلاف نظر‌های چشمگیری دارند.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: