رهبر اپوزیسیون بلاروس از سازمان ملل خواست تا آنچه اقدامات سرکوب‌گرایانه رئیس جمهوری بلاروس علیه معترضانی خواند که وی را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته متهم می‌کنند، محکوم کند.

کد خبر: ۷۰۴۷۰
۱۰:۰۵ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۹
رهبر اپوزیسیون بلاروس از سازمان ملل کمک خواست
 
دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری رویترز، سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس در جریان سخنرانی در جلسه غیررسمی شورای امنیت که روز جمعه به صورت مجازی برگزار شد، همچنین از سازمان ملل خواست تا یک هیات ناظر بین‌المللی به بلاروس اعزام کند و گفت: کمیسیون حقوق بشر باید نشست ویژه‌ای را درخصوص وضعیت حقوق بشر در این کشور برگزار کند.

وی همچنین از جامعه بین‌الملل خواست تا علیه افرادی که مسئول "نقض‌های انتخاباتی" و "جنایت علیه بشریت" هستند، تحریم‌هایی اعمال کند.

سوتلانا تیخانوفسکایا در نخستین درخواست خود برای مداخله بین‌المللی در این بحران گفت: ما مردم بلاروس به کمک سازمان ملل نیاز داریم تا نقض‌های فاحش حقوق بشر و بی‌اعتنایی بدبینانه به منزلت و شرافت انسانی را متوقف کنیم.
وی افزود: ما از سازمان ملل می‌خواهیم تا استفاده افراطی از قوه قهریه توسط سرویس‌های امنیتی بلاروس علیه معترضان را محکوم کند.

در همین حال یک منبع مطلع اعلام کرد، اعزام یک هیات نظارتی سازمان ملل ممکن است با درخواست مقام‌های این کشور یا با حکم نهاد قانونگذاری مرتبط این سازمان انجام شود.  

رهبر اپوزیسیون بلاروس از ویلنیوس، پایتخت لیتوانی در این نشست سخنرانی کرد؛ جایی که وی پس از آغاز اقدامات سرکوب‌گرایانه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به آنجا فرار کرد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل اخیرا اعلام کردند، گزارشاتی را درباره هزاران مورد شکنجه، ضرب و جرح و بدرفتاری پلیس با معترضان دریافت کرده‌اند. این در حالی است که دولت بلاروس هرگونه بدرفتاری با بازداشت‌شدگان را رد کرده و تاکید دارد که نیروهای امنیتی رفتار مناسبی در برابر معترضان دارند.  

سوتلانا تیخانوفسکایا در ادامه سخنان خود گفت: ما از سازمان ملل می‌خواهیم تا هیات نظارت بین‌المللی لازم را به بلاروس اعزام کند تا گزارش دسته اولی را از اتفاقاتی که درآنجا رخ می‌دهد، ثبت کنند. مخبر ویژه سازمان ملل در بلاروس باید اجازه دسترسی و تحرک آزادانه در این کشور را داشته باشد.

در همین حال، فعالان حقوق بشر اعلام کردند پلیس بلاروس پنج دانشجو در مینسک را بازداشت کرد و تصاویر ویدئویی منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نیز صحنه‌های خشونت‌آمیزی را از بازداشت‌شدگان که توسط افسران پلیس در راهروهای پرجمعیت بر روی زمین کشیده می‌شدند، نشان دادند.

این بازداشت‌ها در ساختمان "موسسه دولتی زبان‌شناسی مینسک" صورت گرفت که چند روز قبل به دانشجویان هشدار داده بود، اگر اعتراضاتشان علیه پیروزی مجدد لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته را متوقف نکنند، با پلیس تماس خواهد گرفت.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی ده‌ها دانشجو را نشان می‌داد که بیت "آیا صدای آواز خواندن مردم را می‌شنوید" از یک سرود اعتراضی را با یکدیگر می‌خواندند، در حالی که پشت پرچم سفید و سرخ که نماد اپوزیسیون است، ایستاده بودند.

تصاویر دیگر، دانشجویانی را نشان دادند که به شدت به افسران پلیسی که بازداشت‌شدگان را بر روی زمین می‌کشیدند، اعتراض می‌کردند و از یکی از مسئولان دانشگاه می‌خواستند تا کاری انجام دهند.

یکی از سخنگویان وزارت کشور بلاروس گفت: این بازداشت‌ها بخشی از یک روند اجرایی هستند و هیچ ارتباطی با رویدادهای روز جمعه و آواز خواندن معترضان ندارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های بلاروسی و پست‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، این پنج دانشجو اواخر روز جمعه پس از آنکه به شرکت در اعتراضات غیرقانونی متهم شدند، از بازداشتگاه آزاد شدند.

شبکه "یورورادیو" فیلمی از دانشجویان را نشان داد که پس از این بازداشت‌ها در مقابل مسئولان این دانشگاه ایستاده و شعار "شرم بر شما" سر دادند. ده‌ها تن از مردم نیز در مقابل این دانشگاه به نشانه همبستگی با این دانشجویان تجمع کردند.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: