اکبر ترکان، عضو حزب اعتدال و توسعه می‌گوید: باید دید در انتخابات ۱۴۰۰ قرار است مردم انتخاب کنند یا خیرخواهان شورای نگهبان انتخاب می کنند و مردم تاییدیه می دهند.

کد خبر: ۷۰۴۰۳
۲۰:۵۳ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۹
ترکان: شورای نگهبان بگوید اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ باشند یا نه!
 
دیدارنیوز - کمتر از ۱۰ ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باقی مانده و سکوتی معنادار در جریان های سیاسی کشور حکم فرماست؛ برخی معتقدند شیوع ویروس کرونا مانع از گرم شدن بازار انتخابات شده و بعضی هم می گویند احزاب و فعالان سیاسی به نوعی بن بست رسیدند و سردرگم‌اند، مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس یازدهم هم بسیاری از سیاستمداران را برای کنشگری محتاط‌تر کرده است.

اکبر ترکان، فعال سیاسی و عضو حزب اعتدال و توسعه اما نقد خود را به عملکرد شورای نگهبان وارد می کند و معتقد است مشارکت پایین مردم در انتخابات اسفند ماه نتیجه عملکرد اعضای این شورا بوده است.

به گفته او، شعارهای پوپولیستی و اقتصادی یا اجتماعی و آرمان‌گرایانه دیگر تاثیری بر نظر مردم ندارد و توجه افکار عمومی معطوف به عملکرد افراد است.

ترکان در عین حال بر بلاتکلیفی جریان اصلاح طلب صحه می گذارد و معتقد است چند و چون حضور اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ به شورای نگهبان بستگی دارد.

گلایه از درخواست عجیب یک امام جمعه از شورای نگهبان
اکبر ترکان، مشاور سابق رئیس جمهور در گفتگو با خبرآنلاین اظهار کرد: در فضای سیاسی کشور ما دو نگاه وجود دارد، یک نگاه مردم سالاری دینی است و نگاه دیگر جمهوری است. مردم سالاری دینی و جمهوری هر دو به آرای مردم متکی هستند منتها در یکی مردم و جمهور انتخاب کننده هستند و در دیگری مردم و جمهور انتخاب کننده نیستند.

وی افزود: اخیرا یکی از آقایان امام جمعه فرموده بودند که آقایان شورای نگهبان خودشان از روی خیرخواهی و استصواب افرادی را انتخاب و معرفی کنند تا مردم به آنها رای دهند، بله این هم رای مردم است اما انتخاب مردم نیست.

مشاور پیشین رئیس‌جمهور تاکید کرد: راه دیگر این است که مردم انتخاب های متعدد داشته باشند و دست به انتخاب بزنند و اکنون باید ببینم قرار است به کدام سمت پیش برویم.

ترکان تصریح کرد: نظر مبارک این آقای امام جمعه این بود که ما باید به سمتی برویم که خیرخواهان و به اصطلاح شورای نگهبان با خیرخواهی انتخاب کنند و مردم رای دهند که اگر اینگونه باشد شورای نگهبان نهایتا براساس خیر خواهی افراد خوبی برمی‌گزیند و مردم فقط یکی از آن انتخاب ها و تایید می کنند و به آن می گویند انتخاب.

قرار است مردم رئیس جمهور انتخاب کنند یا خیرخواهان شورای نگهبان؟
وی ادامه داد: حالا باید دید انتخابات دور آینده ریاست جمهوری در سال آینده چطور است، قرار است مردم انتخاب کنند یا خیرخواهان انتخاب می کنند و مردم تاییدیه می دهند.

مردم به دنبال کاندیدای کارآمد هستند نه شعار پوپولیستی و اقتصادی
این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره احتمال پررنگ شدن برخی شعارهای پوپولیستی و اقتصادی به خصوص با توجه به شرایط فعلی کشور و مشکلات فراوان معیشتی، گفت: همه مردم دیگر فهمیدند اینکه چه کسی چه شعاری بدهد مهم نیست و باید دید چه کسی عرضه انجام کار دارد. الان کارآمدی مهم است و اهمیت دارد و حرف ها دیگر مهم نیست.

ترکان همچنین با اشاره به مشارکت پایین مردم در انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه، خاطر نشان کرد: همین انتخابات اخیر نتیجه نظارت استصوابی و خیرخواهانه شورای نگهبان بود یعنی شورای محترم نگهبان صلاح ندیدند یک گروه را تایید صلاحیت کند و تصمیم گرفتند کاندیداهای یک گروه دیگر تایید شدند که از آنها افرادی نماینده مجلس شدند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فضایی برای بازگشت اصلاح طلبان به جریان انتخابات و معرفی کاندیدای مورد نظرشان وجود دارد یا خیر، گفت: نمیدانم، باید از شورای نگهبان پرسید.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: