سخنگوی وزارت خارجه چین با برشمردن ۲ پیام مهم نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام در وین تصریح کرد: آمریکا می‌خواهد شورای‌امنیت را برای اقدام علیه ایران گروگان بگیرد؛ اما موفق نمی‌شود.

کد خبر: ۷۰۳۷۷
۱۳:۴۲ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «هوا، چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: چین و طرف اروپایی همه در خصوص حفظ برجام یک‌صدا هستند.
 
سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره ادامه داد: چین، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتحادیه اروپا اخیراً نشست کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردند؛ اما آمریکا می‌خواهد شورای امنیت را به گروگان گرفته و به اقدام غیرقانونی عیله ایران مبادرت نماید.
 
وی در ادامه افزود: در نشست (دیروز) وین همه طرف‌ها تاکید کردند که آمریکا مدت‌ها است به طور یکجانبه از برجام خارج شده، دیگر در این توافق‌نامه مشارکت نداشته و حق ندارد ساز و کار مکانیسم ماشه را در شورای امنیت فعال کند. در نشست وین همه طرف‌ها (کشور‌های باقیمانده در برجام) بار دیگر تاکید کردند که آن‌ها به بحث و تبادل نظر در مورد اجرای توافق جامع هسته‌ای ایران در چارچوب کمیسیون مشترک ادامه خواهند داد و از توافق حاصله میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و تهران درباره بازرسی از دو سایت ایران هم استقبال می‌کنند.
 
«هوا، چون اینگ» در ادامه تصریح کرد: تلاش غیرقانونی آمریکا در شورای امنیت با مخالفت گسترده‌ای مواجه شده و (اِعمال تحریم‌های ضدایرانی) موفق نخواهد بود. نشست (دیروز) کمیسیون برجام پیام روشن حفظ توافق هسته‌ای و نیز اقتدار شورای امنیت را با خود به همراه داشت.
 
به گزارش مهر، پس از شکست مفتضحانه آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، این کشور با تفسیری غیر حقوقی که مورد توافق جامعه بین المللی از جمله متحدان اروپایی این کشور نیست خود را «مشارکت کننده» در برجام خوانده است و بر این اساس خواستار فعال سازی مکانیسم ماشه جهت بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شده است. این درخواست آمریکا بلافاصله از سوی ۱۳ عضو شورای امنیت و طی نامه‌هایی به رئیس ادواری شورای امنیت (کشور اندونزی) رد شده است.
 
منبع: الف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: