رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید اگر رای‌گیری پُستی شیوه درستی باشد، مردمی که از آن استفاده می‌کنند؛ به طور خودکار قادر به ثبت رای حضوری نخواهند بود حال آنکه وی در این باره تردید دارد.

کد خبر: ۷۰۳۷۶
۱۳:۳۸ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از واشنگتن پست، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، در یکی از عجیب‌ترین اظهارات خود، به مردم کشورش پیشنهاد داد که در انتخابات پیش رو، دو بار رای بدهند!
 
وی این اقدام را آزمونی برای صحت اعتبار رای‌گیری پُستی عنوان کرده که به زعم وی جز فساد و تقلب، ارمغان دیگری برای ایالات متحده به همراه ندارد.
 
توجیه رئیس‌جمهور آمریکا این است که اگر شیوه غیرحضوری رای‌گیری پُستی آنگونه که دموکرات‌ها می‌گویند بی‌عیب و نقص است؛ چنانچه فردی از طریق آن اقدام به ارسال رای کند؛ به طور خودکار قادر نخواهد بود که در روز انتخابات، به طور حضوری رای خود را به صندوق بیندازد.
 
اما اگر به رغم ارسال پُستی رای، مردم همچنان قادر به مشارکت حضوری در انتخابات باشند؛ پس ریگی به کفش دموکرات‌هایی است که مروج ایده رای‌گیری پُستی هستند.
 
ترامپ بار‌ها مدعی شده که دموکرات‌ها قصد دارند با توسل به شیوه‌های غیرحضوری رای‌گیری، نتیجه انتخابات را به نفع خود دستکاری کنند.
 
در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ، اتحادیه آزادی‌های مدنی خطاب به مردم هشدار داد که پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا غیرقانونی است و نباید به سخنان وی توجه کرد.
 
در همین حال، «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا در دفاع از ترامپ مدعی شد: نمی‌دانم قوانین رای‌گیری در هر ایالت چگونه است؛ اما رای‌گیری پستی فسادخیز و به منزله بازی با آتش است!
 
البته، رای‌گیری پستی امر تازه‌ای در آمریکا محسوب نمی‌شود و حتی در انتخابات ۲۰۱۶ نیز که نتیجه به نفع ترامپ تمام شد؛ از هر چهار رای‌دهنده، یک نفر به صورت پستی رای داده بود.
 
اما مشکل آنجاست که اکثر افرادی که از این شیوه رای‌گیری استقبال می‌کنند؛ از حزب دموکرات هستند و به هر حال بالا رفتن سطح مشارکت دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰، به نفع ترامپ جمهوریخواه نیست.
 
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: