«لی دایو کویی» مشاور دولت چین می‌گوید که اگر آمریکا اقدام به ادامه تحریم چین در زمینه محصولات نیمه هادی و قطعات رایانه‌ای کند، پکن هم با توقف صادرات دارو به واشنگتن، مقابله به مثل خواهد کرد.

کد خبر: ۷۰۱۲۶
۰۸:۳۵ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۹

هشدار چین به آمریکا؛ تحریم‌ها ادامه یابد صادرات دارو را قطع می‌کنیم

دیدارنیوز ـ به گزارش ساوت چاینا، تهدید این مقام دولتی چین واکنشی به تهدید‌های آمریکا مبنی بر جلوگیری از دستیابی شرکت‌های چینی بخصوص هواوی به نیمه فلزات هادی است که برای فعالیت‌های شرکت چینی در آمریکا و بازار‌های جهانی مشکلات فراوانی بوجود آورده است.
 
گزارش حاکی است که آمریکا درصدد محدود کردن شرکت‌های چینی است و برای این منظور در نظر دارد از دستیابی این شرکت‌ها به فناوری‌ها و برخی از قطعات از جمله چیپ‌های رایانه‌ای و نیمه هادی‌ها جلوگیری کند.
 
مشاور اقتصادی دولت چین تاکید کرده است: چنانچه دسترسی‌های شرکت‌های چینی به این تجهیزات و قطعات توسط آمریکا محدود شود، پکن هم از صادرات دارو و فراورده‌های دارویی به عنوان یک اسلحه برای مقابله با فشار‌های آمریکا و تحریم‌های آن کشور بهره خواهد گرفت.
 
آمریکا برای تامین دارو و برخی از فراورده‌های دارویی وابستگی زیادی به چین دارد و این موضوعی است که «جو بایدن» نامزد انتخابات ریاست جمهوری و دولت ترامپ رییس جمهور آمریکا هر دو بار‌ها خواستار حل و فصل این مساله شده اند. 
 
اگرچه چین هنوز دست به چنین کاری نزده است، اما این مشاور دولت می‌گوید: اگر دسترسی چین به نیمه هادی‌ها قطع شود، می‌توان راه دسترسی آمریکا به این فراورده‌ها و دارو‌ها را مسدود کرد.
 
لی افزود: بیش از ۹۰ درصد از مواد خام دارو‌ها ازجمله دارو‌هایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها و ویتامین‌ها در چین تولید می‌شود و آمریکا در کوتاه مدت قادر به تولید آن‌ها نیست و اگر قرار باشد بازی کثیف تحریم را ادامه دهد با تدابیر مقابله جویانه پکن مواجه خواهد شد.
 
وزارت بازرگانی آمریکا چند روز قبل محدودیت‌های گسترده‌ای برای دستیابی شرکت چینی هواوی به تجهیزات، نرم افزار‌ها و فناوری‌های شرکت‌های آمریکایی در نظر گرفت و ۳۸ شعبه این شرکت مخابراتی بزرگ را در ۲۱ کشور دنیا تحت فهرست نظارت شدید قرار داد که بر اساس آن فروش فناوری‌های آمریکا به شرکت‌های چینی این فهرست بشدت محدود می‌شود.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: