«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، یونان را به «جنگ» تهدید کرد. این تهدید به تنش موجود میان دو کشور به طور بی سابقه‌ای شدت می‌بخشد.

کد خبر: ۶۹۹۸۷
۱۱:۲۳ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

با وجودی که محمدجواد ظریف تا کنون تمایلی به حضضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نشان نداده، ولی تعداد زیادی از افراد و احزاب اصلاح‌طلب اعلام کرده اند که ظریف می‌تواند گزینه نهایی جبهه اصلاحات...
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.

دیدارنیوز ـ به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رسمی ترکیه " آناتولی "، چاووش اوغلو شب گذشته گفت: یونان نمی‌تواند قلمرو منطقه‌ای آب‌های خود را به ۱۲ مایل در دریای «اژه» توسعه بخشد و این امر منجر به جنگ خواهد شد.
 
از سوی دیگر «فؤاد اوکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه نیز دیروز (شنبه) در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌های آنکارا در مدیترانه شرقی را «فاقد صمیمیت» خواند.
 
پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه‌ای به ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفتگو کرد.
 
اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواهان یافتن یک راه‌حل عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید کرد: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.
 
وی در این گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی و اقدامات یک جانبه‌ای که به صلح منطقه‌ای آسیب می‌رساند، عمل کند.
 
این در حالی است که «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه، خبر داده است.
 
بورل در یک کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در برلین، افزود: این تحریم‌ها ممکن است شامل افراد، کشتی‌ها یا استفاده ترکیه از بنادر اروپایی و تحریم اقتصاد آن کشور باشد.
 
وی اظهار کرد: این تحریم‌ها بر «فعالیت‌هایی که ما غیرقانونی می‌دانیم»، متمرکز است.
 
بورل و ماس تأکید کردند که اتحادیه اروپا ابتدا خواهان گفتگو برای کاهش تنش میان یونان و ترکیه است.
 
تنش‌های میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه که به ویژه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته، باعث شد که پس از تقویت حضور نظامی فرانسه در این منطقه، آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب‌های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: