رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان در مورد تلف شدن ماهیان دریاچه زریبار در روز‌های اخیر توضیحاتی را ارائه داد.

کد خبر: ۶۹۹۸۱
۱۰:۵۵ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

دیدارنیوز ـ ابراهیم همت‌بلند گفت: در روز‌های اخیر شاهد تلف شدن ماهیان دریاچه زریوار بودیم که در چهار سال گذشته در این فصل از سال تکرار می‌شود، لذا بررسی این موضوع در دستور کار اداره حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
 
او افزود: در تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد به دلیل افزایش فعالیت‌های پلانکتونی و جلبکی آب زریبار و افزایش دما، اکسیژن محلول در آب کم شده و خفگی ماهیان دریاچه اتفاق می‌افتد.
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: تغذیه‌گرایی آب زریبار یکی از اصلی‌ترین تهدید‌های این دریاچه و علت اصلی مرگ ماهیان است که این مورد به دلیل ورود فاضلاب انسانی و کود حیوانی به تالاب و از همه مهمتر نحوه صید ماهی به روش استفاده از مواد نیترات زا از جمله جو پوسیده بوده که توسط ماهی‌گیران در دریاچه زریبار معمول شده است.
 
او تاکید کرد: این نوع ماهیگیری، ورود فاضلاب روستا‌های اطراف و از همه مهم‌تر ورود کود حیوانی از مزارع اطراف به داخل دریاچه زریوار، در آینده باعث کهولت زود رس و نابودی این اثر طبیعی خواهد شد.
 
همت‌بلند اضافه کرد: ماهیان تلف شده از نوع کاراس، اردک ماهی و فیتوفاک (ماهی سفید) است که در تمام دریاچه وجود دارند که بعد از تلف شدن باد اجساد ماهیان را به ساحل شرقی دریاچه محل گردشگری می‌کشاند و گردشگران شاهد ماهیان تلف شده، می‌شوند.
 
منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: