ترکیه رزمایش نظامی خود در منطقه پرتنش شرق مدیترانه را آغاز کرد.

کد خبر: ۶۹۹۸۰
۱۰:۵۲ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از آسوشیتدپرس، ترکیه از دیروز شنبه رزمایش نظامی خود در منطقه پرتنش شرق مدیترانه را در میانه اعتراضات قبرس، یونان و اتحادیه اروپا آغاز کرد.
 
این رزمایش گفته می‌شود تا دو هفته ادامه خواهد داشت.
 
رزمایش ترکیه در حالی آغاز شده که شرق مدیترانه در روز‌های اخیر نیز صحنه رزمایش نظامی یونان، قبرس، ایتالیا و فرانسه بود که سه روز به طول انجامید.
 
وزارت دفاع ملی ترکیه روز شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: شش فروند جنگنده اف -۱۶ متعلق به نیروی هوایی یونان که قصد نزدیک شدن به منطقه رزمایش نظامی ترکیه را داشتند، پس از اتخاذ تدابیر امنیتی توسط ترکیه، مجبور به ترک منطقه شدند.
 
اما از سوی دیگر این یونان و قبرس هستند که ارتش ترکیه را به انجام عملیات «تهاجمی» با جت‌های جنگی خود متهم کرده‌اند.
 
برای مثال یونان می‌گوید روز جمعه جنگنده‌های ترکیه وارد منطقه اطلاعات پروازی آتن شده‌اند.
 
بر اساس این گزارش، ورود جنگنده‌های ترکیه به منطقه درست زمانی انجام شد که چهار جنگنده اف -۱۶ یونان در حال اسکورت یک بمب‌افکن «بی -۵۲» آمریکا بودند و رفتار جنگنده‌های ترک «اقدامی تحریک‌آمیز» بود.
 
در این میان اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد اگر ترکیه با قبرس و یونان به توافقی نرسد، احتمال اعمال تحریم علیه این کشور وجود دارد.
 
اما مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، می‌گوید تحریم‌ها تنها عزم ترکیه برای دفاع از حقوق خود را جزم خواهد کرد و دولت ترکیه از حق خود عقب‌نشینی نمی‌کند.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: