رییس سازمان مدیریت بحران کشور همزمان با هفته دولت اقدامات این سازمان طی یک سال اخیر را تشریح و فراهم کردن امکان استفاده از پهپاد برای پایش حوادث را یکی از کارهای انجام شده ذکر کرد.

کد خبر: ۶۹۹۱۷
۱۱:۵۹ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.
پدران ایرانی؛ مظلوم و در حاشیه

پدران ایرانی؛ مظلوم و در حاشیه

فردا در تقویم رسمی ایران روز پدر است. مطلب حاضر نگاهی دارد به وضعیت پدران ایرانی در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی امروز ایران و تنگناها و دغدغه‌های بسیاری که با آن مواجهند.
فراهم شدن امکان استفاده از پهپاد برای پایش حوادث
 
دیدارنیوز - اسماعیل نجار در گفت‌ و گو با ایسنا با اشاره به فرارسیدن هفته دولت اظهارکرد: یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی می‌دارم و امیدوارم این هفته فرصتی شود تا اقدامات مجموعه دولت به سمع و نظر مردم برسد. سازمان مدیریت بحران کشور نیز که وظیفه هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف در زمان بحران و برنامه‌ریزی برای اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه قبل از بحران و بازسازی و بازتوانی سریع پس از بحران از سوی دستگاه‌های مسئول را دارد، طی یک سال اخیر اقداماتی را انجام داده است که برخی از آنها اشاره می‌شود.

وی با اشاره به تصویب قانون مدیریت بحران در مجلس شورای اسلامی گفت:  قانون دائمی مدیریت بحران کشور بالاخره پس از کش و قوس‌ها و رفت و آمدهای فراوان در مجلس شورای اسلامی تصویب و برای اجرا به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ شد. قانونی که طی مدت زمانی کوتاه منشا اقدامات موثری در مدیریت بحران شد.

نجار افزود: تدوین سند راهبردی مدیریت بحران و  ۲۳ دستورالعمل مرتبط با قانون مدیریت بحران کشور نیز از دیگر اقداماتی بود که با انجام صدها ساعت کار کارشناسی و برگزاری جلسات متعدد به نتیجه رسید.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور تداوم روند بازسازی مناطق متاثر از سیل بهار ۹۸ را نیز اقدام دیگری برشمرد و گفت: با توجه به گستردگی و خسارات بالای ناشی از سیل، مدیریت بحران طرح بسیج منابع را در دستورکار قرار داد.
وی از تشکیل تیم های جست وجو ونجات و پیگیری برای دریافت منابع مالی از اتحادیه اروپا به منظور تامین مالی گروه های امداد و نجات (اینساراگ) خبر داد و گفت:۷۰۰۰  شماره موبایل پنج رقمی در  سراسر کشور نیز برای هنگام بحران پیش بینی شده است تا با استفاده از ظرفیت آن بتوان در کم‌ترین زمان به مدیران و دستگاه های امدادی دسترسی پیدا کنیم.

به گفته نجار طی یک سال گذشته تعیین اولویت های هفت گانه اقدامات پیشگیرانه و کاهش خطر سیلاب در کشور و ابلاغ به استانداران با همکاری وزارت نیرو، تهیه شاخص های برنامه اضطراری سازمان و ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها برای اجرا و تصویب معافیت گمرکی سازمان مدیریت بحران کشور در کمیسیون اقتصادی هیات دولت نیز جزو اقدامات انجام شده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: از زمان شیوع کرونا تاکنون سازمان مدیریت بحران کشور اقدامات مختلفی را با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا انجام داده است که از جمله آن می‌توان به در اختیار قرار دادن پایگاه های چند منظوره مدیریت بحران برای استفاده از برنامه اعمال مراقبت های بهداشتی  در ایام کرونا، همکاری علمی وعملی با دانشگاه های علوم پزشکی و ... اشاره کرد.
نجار با بیان اینکه سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرهای کشور نیز تهیه و تدوین شد، گفت: این سند اخیرا پس از تصویب از سوی هیئت وزیران برای اجرا ابلاغ شد.

وی  استفاده از ظرفیت سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه برداری کشوری و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برای دریافت تصاویر ماهواره ای و خدمات پهپاد به منظور پایش حوادث، تامین هزینه های ناشی از امهال وام آسیب دیدگان مخاطرات طبیعی بین استان های سراسر کشور و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای عدم سکونت عشایر در حریم رودخانه ها و مسیل ها به منظور کاهش تلفات جانی ناشی از حادثه سیلاب در مسیل ها را نیز از دیگر اقدامات برشمرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور تدوین و ابلاغ بخشنامه آمادگی در مقابل حوادث طبیعی در تعطیلات نوروزی و  احداث مرکز کنترل و مدیریت مخاطرات طبیعی کشور را از اقدامات دیگر ذکر کرد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: