کد خبر: ۶۹۶۱۵
۱۶:۲۱ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.
پدران ایرانی؛ مظلوم و در حاشیه

پدران ایرانی؛ مظلوم و در حاشیه

فردا در تقویم رسمی ایران روز پدر است. مطلب حاضر نگاهی دارد به وضعیت پدران ایرانی در شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی امروز ایران و تنگناها و دغدغه‌های بسیاری که با آن مواجهند.

بازارهای مالی دنیا در انتظار نشست جکسون هول

 

دیدار، گروه اقتصادی: ایالت وایومینگ امریکا در انتهای هفته جاری میزبان ِ آنلاینِ نشست جکسون هول است. نشستی که بسیاری از اقتصاددانان آن را مهمترین نشست اقتصادی سالانه در دنیا می دانند. سمپوزیوم سیاست اقتصادی بانک مرکزی امریکا یکی از طولانی ترین کنفرانس های بانکی مرکزی در جهان است. این رویداد نمایندگان دولت آمریكا، اقتصاددانان، فعالان بازار مالی، دانشگاهیان، از بیش از ۷۰ کشور دنیا و رسانه های خبری را گرد هم می آورد تا درباره سیاست های بلند مدت و نگرانی های متقابل بحث و گفتگو كنند.


دره های عمیقِ منطقه  جکسون هول امسال در انتظار تعیین سیاست های فدرال رزرو نشسته تا پس از افت محسوس بازارها شاهد تشکیل کوههای صعودیِ قبل از بحران کرونا باشد. جرمی پاول، رییس فدرال رزرو امریکا روز پنجشنبه در این نشست، سخنرانی خواهد کرد تا چشم انداز روشنی را برای فعالین اقتصادی از ادامه یا توقف سیاست های انبساطی بانک مرکزی امریکا ارائه دهد.

 

پمپاژ ۶ بیلیون دلار به بازارها و کاهش نرخ بهره به محدوده  صفر درصد از ماه فوریه تا اینجا باعث شد تا سرمایه گذاران، جریانات ریسک گریزی زیادی را در بازارهای سهام امریکا به راه بیندازند. در ساعات ابتدای هفته کاری در امریکا دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده دستور استفاده از پلاسمای خون بهبود یافتگان برای درمان مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را صادر کرد. دستوری که به گفته آزار، وزیر بهداشت ایالات متحده یک موفقیت عالی برای کنترل مرگ و میر ناشی از کروناست.


اما نشست جکسون هول به چه دلیل تا این حد مهم است؟


طی این نشست که پیش از نشست های ماه سپتامبر بانک های مرکزی ایالتی امریکا برگزار می شود گزارش عملکرد اقتصاد تا به اینجای سال مطرح خواهد شد و چشم انداز نیمه دوم سال و ابتدای سال بعد میلادی ارائه می شود. دو اتفاق مهم در افزایش اهمیت نشست امسال می افزاید: ۱-انتخابات ریاست جمهوری امریکا ۲-همه گیری کووید ۱۹

دونالد ترامپ به شدت به دنبال بهبود ارقام شاخص های اقتصادی امریکاست و پس از جنگ لفظی بلند مدت خود با رییس فدرال رزرو در جهت کاهش نرخ بهره، حالا شرایط خود را بهتر از قبل می بیند.


همه گیری کووید ۱۹ باعث شد تا دونالد ترامپ از هدف های اقتصادی خود دور شود اما اکنون با کنترل شرایط، امیدوار است فدرال رزرو «مجبور» به همراهی با دولت وی شود.


قابل ذکر است که اگر پاول اعلام کند سیاست های انبساطی را ادامه خواهد داد و نرخ بهره نزدیک به صفر نگه داشته می شود، دلار امریکا تحت فشار قرار خواهد گرفت و این به معنی هجوم پول به بازارهای سرمایه خواهد بود و اگر اعلام کند سیاست های انبساطی به پایان راه خود نزدیک شده است با تقویت دلار امریکا و افزایش نرخ بهره (intrest rate) شاهد افت شاخص ها خواهیم بود. موضوعی که بعید است به این سادگی اتفاق بیفتد. بنظر می رسد، پاول با اعلام اینکه برای بهبود وضعیت اقتصاد باید صبر بیشتری داشت، عملا تکلیف سیاست ها را روشن نکند تا جنگ قدرت در بازارهای مالی بین دلار، طلا و شاخص ها ادامه یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: