درحالی‌که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی کشوری از برقراری دوباره پرواز‌های ایران و عراق از دوم شهریورماه خبر داده است، اما مدیرعامل شرکت کارگزاران زیارتی می‌گوید: هنوز توافقی بین دو کشور برای ازسرگیری سفر‌های زیارتی صورت نگرفته و مرز‌های این کشور به روی زائران همچنان بسته است.

کد خبر: ۶۹۴۶۸
۱۱:۲۴ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

دانش آدینه ۲۸: سیاهچاله‌ها مو ندارند!
دیدار آدینه ۳۷

دانش آدینه ۲۸: سیاهچاله‌ها مو ندارند!

در شماره ۲۸ دانش آدینه، سروش زمانی مقدم به سراغ خصوصیات سیاهچاله‌ها و اندازه‌گیری جرم و حجم این پدیده‌های مرموز رفته است. اجرام فشرده‌ای که در کانون حیات کیهانی‌اند.
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.

 
دیدارنیوز ـ مرز‌های ایران و عراق از اسفندماه ۱۳۹۸ همزمان با شیوع ویروس کرونا مسدود شد. با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک شدن مراسم پیاده‌روی اربعین هنوز مواضع این کشور برای پذیرش زائران کشور‌های دیگر مشخص نیست. عراق از حدود یک ماه پیش با قرنطینه کردن کربلا و نجف، قوانین سختگیرانه‌ای را برای تردد در شهر‌های زیارتی برقرار کرد.
 
اینک دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی کشور خبر داده که «پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به عراق از طریق فرودگاه بصره از دوم شهریورماه آغاز می‌شود و استفاده از ماسک و وجود مواد ضدعفونی کننده به همراه برگه آزمایش منفی کرونا از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای همه مسافران بالای ۲ سال ضروری و اجباری است. در پرواز‌های عراق به ایران نیز، همه مسافران غیرایرانی و غیر ترانزیت که مقصد نهایی آن‌ها تهران است، باید مجوز‌های لازم را از مراکز مربوط به همراه داشته باشند».
 
با این حال مهدی قاسمی، مدیرعامل شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران (شمسا) به ایسنا گفت: در حوزه زیارت هنوز اتفافی نیافتاده است. البته سازمان حج و زیارت کشورمان براساس پروتکل‌های بهداشتی، پیشنهاد‌هایی را برای ازسرگیری سفر‌های زیارتی به دولت عراق داده که در وزارت بهداشت این کشور درحال بررسی است.
 
وی افزود: پروازی که خبر برقراری آن داده شد در حوزه توافق ایرلاین‌ها بود که مورد استفاده آن بیشتر برای افراد دوتابعیتی، تجارت یا موضوعات مرتبط با آن است؛ وگرنه در حوزه سفر‌های زیارتی هنوز تصمیمی گرفته نشده است و اگر توافقی حاصل شود، رییس سازمان حج و زیارت اعلام می‌کند.
 
قاسمی گفت: از سرگیری سفر‌های زیارتی به عراق به توافق دو کشور و تصویب و امضای پروتکل از سوی ایران و عراق منوط است.
 
مدیرعامل شمسا درباره سرنوشت افرادی که قبلا ثبت نام کرده بودند، اما سفرشان با شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرز‌ها تداخل پیدا کرد، اظهار کرد: بیشتر آن زائران انصراف داده‌اند. اگر شخصی هنوز انصراف نداده، هزینه پرداخت شده را برای سفر در آینده ذخیره کرده است. البته ما به همه استان‌ها توصیه کردیم به متقاضیان اطلاع دهند که مبالغ خود را دریافت کنند که عموما هم انصراف داده و مبالغ را دریافت کرده‌اند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: