وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: همکاری‌های نظامی ایران و روسیه مثبت و کاملا رو به پیشرفت است.

کد خبر: ۶۹۴۴۰
۰۹:۱۶ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

دیدارنیوز ـ به نقل از وزارت دفاع، سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح که در راس یک هیات دفاعی و نظامی روز شنبه وارد مسکو شد درباره ارزیابی خود در خصوص سطح همکاری‌های دو کشور اظهار کرد: همکاری‌های نظامی ایران و روسیه کاملا رو به پیشرفت است و ما فراز‌های مهمی از همکاری‌های دو کشور داشتیم.
 
وی افزود: یک نمونه آن رزمایش مشترکی بود که در شمال اقیانوس هند و دریای عمان بین سه کشور ایران، روسیه و چین برگزار شد.
 
وزیر دفاع گفت: البته امسال به خاطر شرایط کرونا، همکاری‌های ایران و روسیه تا اندازه‌ای تحت تاثیر قرار گرفته است. اما مجموع ارزیابی من این است که همکاری‌های دو کشور کاملا مثبت و رو به جلو است. 
 
امیر حاتمی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک که آیا امکان تجدید این رزمایش وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: متناسب با شرایط بیماری (کرونا) و پروتکل‌هایی که وجود دارد ما علاقه مندیم که رزمایش برگزار شود. 
 
وی در ادامه در خصوص برنامه سفر خود به روسیه، با بیان اینکه در سال‌های گذشته حرکت‌های بسیار خوبی در روابط دو کشور رو به جلو داشتیم، اظهار کرد: ان شاءالله در این سفر نیر علاوه بر اینکه در همایش نظامی و نمایشگاه نظامی شرکت می‌کنیم و با آخرین دستاورد‌های نظامی آشنا می‌شویم، درباره موضوعات منطقه‌ای و موضوعات دوجانبه و همکاری‌های نظامی گفتگو می‌کنیم. 
 
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: همینک در شرایط بسیار ویژه از لحاظ تحولات منطقه‌ای و بین المللی هستیم طبیعتا یک بخش مهم درباره این موضوع خواهد بود و فرصت را مغتنم شمرده و با توجه به اینکه به خاطر شیوع ویروس کرونا و پروتکل‌های آن رایزنی‌ها با تاخیر انجام می‌شود می‌خواهیم از این فرصت برای گفتگو درباره همکاری‌ها استفاده کنیم.
 
وی در پاسخ به این سوال که در همکاری‌های منطقه‌ای و ارتقاء همکاری‌های نظامی در مورد نقش روسیه چه می‌توانید بگویید؟ تصریح کرد: ما دو کشور (ایران و روسیه) از نظر فناوری‌ها و پیشرفت‌های نظامی در شرایط خوبی هستیم. 
 
وزیر دفاع گفت: با توجه به اینکه روسیه یک کشور دوست و کشوری است که همکاری‌های با آن رو به افزایش است، این سفر برای ما یک فرصت مغتنم است.
 
وی افزود: علاوه بر آن باتوجه به سطح بهره مندی دو کشور از فناوریها، همکاری‌های فناورانه (همکاری در عرصه فناوری‌های پیشرفته نظامی) نیز پیگیری خواهد شد. 
 
سرتیپ امیر حاتمی در چارچوب برنامه سفر خود به روسیه، با سرگئی شایگو همتای روسی خود و مقامات دیگر روسیه دیدار و از ششمین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نظامی - فنی روسیه موسوم به ARMY ۲۰ نیز بازدید می‌کند.
 
نمایشگاه و همایش بین‌المللی نظامی - فنی روسیه به فرمان رییس جمهوری روسیه از سال ۲۰۱۵ هر ساله برگزار و در آن آخرین دستاورد‌های صنعت نظامی و دفاعی این کشور به معرض نمایش در می‌آید و در کنار آن با برگزاری نشست‌های مختلف در حوزه دفاعی و نظامی، مسائل و موضوعات مرتبط مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌گیرد.
 
در این نمایشگاه و همایش بین‌المللی مقامات عالی دفاعی و نظامی و کارشناسان و متخصصان از کشور‌های مختلف حضور می‌یابند.
 
روابط و همکاری‌های دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در سال‌های اخیر همپای سایر ابعاد همکاری‌های دوجانبه در حوزه سیاسی و اقتصادی از روند رو به رشدی برخوردار بوده و دستاورد‌های خوب و ارزشمندی به همراه داشته است.
 
تقویت و تحکیم بیش از پیش همکاری‌های دفاعی تهران- مسکو در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مهمترین اهداف سفر وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح به مسکو اعلام شده است.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: