وزیر نیرو خواستار جلوگیری از هدررفت آب توسط مردم در عین رعایت موارد بهداشتی شد و گفت: سه سال پیش مصوبه‌ای از دولت گرفتیم که هر سال آب و برق برای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند، فقط ۷ درصد افزایش پیدا کند و به‌غیر از این هم عمل نشد و برنامه‌ریزی‌ این است کسانی هم که بیش از الگو مصرف می‌کنند، تشویق شده و به جرگه رعایت کنندگان الگوی مصرف بپیوندند؛ اگر این مشترکان به هر حال تصمیم گرفتند که تا مدتی کماکان پر مصرف باشند، دولت تصویب کرده که آنها ۱۶ درصد افزایش تعرفه داشته باشند.

کد خبر: ۶۹۴۰۲
۱۴:۳۲ - ۰۱ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

با وجودی که محمدجواد ظریف تا کنون تمایلی به حضضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نشان نداده، ولی تعداد زیادی از افراد و احزاب اصلاح‌طلب اعلام کرده اند که ظریف می‌تواند گزینه نهایی جبهه اصلاحات...
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.
وزیر نیرو: تابستان گرم و طولانی را بدون خاموشی پشت سر گذاشتیم
 
دیدارنیوز -  از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» امروز به‌مناسبت هفته دولت اظهار کرد: برنامه‌ای را از پارسال همین موقع با عنوان ۰۹۹ طراحی کردیم؛ یعنی با وجود تحریم‌ها و کمبودها و این که به طور طبیعی سالانه برای حدود یک میلیون مشترک جدید باید تامین برق شود، می‌خواهیم که در تابستان ۹۹ خاموشی ما صفر باشد.

وزیر نیرو با بیان این که تابستان گرم و نسبتا" طولانی امسال را بدون خاموشی ناشی از کمبود تولید پشت سر گذاشتیم، گفت: با مدیریت خوب و برنامه‌ریزی شده، اوج بار تابستان امسال که در روز ۳۱ تیر رخ داد، به شب منتقل شد.

وی ادامه داد: در کشور بزرگی که ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و حدود ۹۰۰ هزار کیلومتر  شبکه‌های انتقال و توزیع برق به همراه صدها دستگاه و تجهیزات مختلف پست و غیره در صنعت برق وجود دارد، با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش همه فعالان این صنعت در سازمان دولت و بخش خصوصی اوج بار امسال بر اساس آنچه گذشت ۳۱ تیر ۹۹ بود و برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته این اوج بار در شب اتفاق افتاد. در روز به قدری خوب مدیریت و برنامه‌ریزی شده بود که اوج بار به شب منتقل و بدون خاموشی پشت سر گذاشته شد و در عین حال موفق شدیم میزان انرژی بیشتری را هم نسبت به سال گذشته عرضه کنیم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در صنایع بزرگ حدود ۱۱ درصد و در کل کشور ۴.۵ درصد عرضه انرژی بیشتری داشتیم و تعهدات صادراتی که در این شرایط یک منبع ارزی و برای صنعت برق و شرکت‌های دست‌اندرکار در دولت و بیرون از آن راهگشاست، به خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: در شرایط کرونا که تامین برق نقش بسیار تعیین کننده‌ای در تداوم خدمت‌رسانی به مردم، در بیمارستان و بخش درمان داشت، در بخش آب هم به‌دلیل چنین شرایطی در برخی شهرها نسبت به سال گذشته مصرف آب شرب و بهداشت حتی تا حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بابت هر ۱۰۰۰ لیتر آب در شهرها حدود ۵۰۰ تومان و در روستاها نصف این قیمت دریافت می‌شود، همچنین در حالی که قیمت تمام شده یک کیلووات ساعت حدود ۱۴۰ تومان است به‌طور متوسط نصف این مبلغ را در بخش خانگی دریافت می‌کنیم.

اردکانیان در ادامه همچنین درباره پنل‌های خورشیدی گفت: با کسانی که چه در مقیاس کوچک (کیلوواتی) و چه در مقیاس بزرگ(مگاواتی) برق خورشیدی تولید می‌کنند و حدود هزار مگاوات آن در کشور در مدار قرار دارد، قرارداد خرید تصمینی امضا می‌کنیم و آنچه می‌خریم چند برابر قیمتی است که برق مصرفی خود آنهاست و به آنها فروخته می‌شود.

وی که در گفت‌وگو با رادیو ایران سخن میگفت با بیان اینکه طبیعی است که برای ادامه دادن این معامله باید منابع مالی کافی در اختیار صنعت برق باشد، ادامه داد: امسال تصمیم داریم که در مقیاس وسیع‌تری بتوانیم مردم را برای احداث پنل‌های خورشیدی کوچک‌تر و مقیاس‌های کیلوواتی تشویق کرده و با ترتیب‌هایی که فراهم شده می‌توانیم آن انگیزه را برای هموطنان برقرار کنیم تا بویژه پرمصرف‌ها بتوانند بخشی از برق مصرفی خودشان را توسط همین پنل‌ها فراهم کنند.

وی درباره بهره‌مندی از توان شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و دانش‌آموخته‌های دانشگاهی در قالب یک طرح برای استفاده از پنل‌های خورشیدی هم گفت: اکنون این کار شروع شده است، شرکت‌های متعددی وجود دارند که خود، سازنده این پنل‌ها هستند. به کسانی که  برای تولید نیروگاه‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری کلان می‌کنند طبق مقررات ابلاغی در صورتی که از پنل‌های داخلی استفاده کنند تا ۳۰ درصد برق تولیدی را گران‌تر می‌خریم تا به سمت استفاده از این پنل‌ها سوق داده شوند.

اردکانیان همچنین درباره پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: امیدواریم امسال بتوانیم با تعهدی که کردیم ۲۵۰ پروژه را در این پویش به اتمام برسانیم؛ تاکنون ۵۷ پروژه آن افتتاح شده و بقیه پروژه‌ها هم امید است در زمان و موعد خود به اتمام برسد و مردم از نتایج آن بهره‌مند شوند.


منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: